اخبار اخبار تکنولوژی

اختراع ژاپنی‌ها جلوی مسدودیت اینترنت را می‌گیرد!

تبلیغات بنری

به گزارش رابو، دانشمندان توکیو تک گیرنده بی سیم 256 عنصری برای ارتباطات 5G طراحی کرده اند. این طراحی جدید دارای انتقال انرژی بی‌سیم کارآمد و راندمان تبدیل انرژی بالا است که می‌تواند پوشش شبکه 5G را حتی در مناطقی که دارای مشکل لینک هستند، گسترش دهد. افزایش انعطاف پذیری و منطقه پوشش می تواند ارتباطات پرسرعت و کم تاخیر را آسان تر کند.

ارتباطات موج میلی متری 5G، که از سیگنال های رادیویی با فرکانس بالا (24 تا 100 گیگاهرتز) استفاده می کند، یک فناوری امیدوارکننده برای نسل بعدی ارتباطات بی سیم است که دارای سرعت بالا، تاخیر کم و ظرفیت شبکه بزرگ است. با این حال، شبکه های 5G کنونی با دو چالش عمده روبرو هستند. اولی نسبت سیگنال به نویز کمتر (SNR) است. نسبت سیگنال به نویز بالا (SNR) برای ارتباط خوب بسیار مهم است. چالش دیگر انسداد لینک است که به قطع سیگنال بین فرستنده و گیرنده به دلیل موانعی مانند ساختمان ها اشاره دارد.

توضیحات خبر آنلاین: نسبت سیگنال به نویز (SNR – نسبت سیگنال به نویز) معیاری برای نشان دادن میزان سیگنال مفید در مقابل سیگنال (یا نویز) مزاحم در سیستم های الکتریکی است. این عدد نسبت قدرت سیگنال به توان نویز است و بر حسب دسی بل (dB) بیان می شود.

Beamforming یک فناوری کلیدی برای ارتباطات موج میلی متری است که نسبت سیگنال به نویز (SNR) را بهبود می بخشد. این کار از مجموعه‌ای از حسگرها برای متمرکز کردن سیگنال‌های رادیویی در یک پرتو باریک در جهتی خاص مشابه با تمرکز پرتو چراغ قوه به نقطه T استفاده می‌کند، با این حال، به ارتباطات خط دید، جایی که فرستنده‌ها و گیرنده‌ها باید باشند، محدود می‌شود در یک خط مستقیم و سیگنال می تواند کاهش یافته است دریافت به دلیل موانع. علاوه بر این، بتن و مواد شیشه ای مدرن می توانند باعث تلفات قابل توجهی در انتشار گازهای گلخانه ای شوند. بنابراین، نیاز فوری به یک سیستم رله غیر خط دید (NLoS) برای گسترش پوشش شبکه 5G، به ویژه در داخل خانه وجود دارد.

برای رسیدگی به این مسائل، تیمی از محققان به سرپرستی دانشیار آتسوشی شیران از آزمایشگاه تحقیقات بین رشته‌ای علوم و فناوری آینده در موسسه فناوری توکیو، فرستنده و گیرنده رادیویی 5G 28 گیگاهرتزی جدید طراحی کرده‌اند.

اختراع ژاپنی مانع مسدود شدن اینترنت شد!

شیران در توضیح انگیزه پشت مطالعه خود می گوید: «پیش از این، دو نوع رله 5G برای ارتباطات بدون سرویس مورد مطالعه قرار گرفته است: نوع فعال و نوع بی سیم، در حالی که رله فعال می تواند SNR خوبی را حتی با تعداد کمی یکسو کننده حفظ کند آرایه ها با این حال، مصرف انرژی بالایی دارد. نوع بی سیم به منبع تغذیه اختصاصی نیاز ندارد، اما به دلیل بهره تبدیل کم، برای حفظ نسبت سیگنال به نویز (SNR) به چندین آرایه یکسو کننده نیاز دارد و از دیودهای CMOS با استفاده از آن استفاده می کند. راندمان تبدیل توان کمتر از ده درصد ما مشکلات آنها را در حالی طراحی کردیم که از مدارهای مجتمع نیمه هادی (ICs) تجاری موجود استفاده می کنیم.

فرستنده و گیرنده پیشنهادی از 256 آرایه یکسو کننده با انتقال توان بی سیم 24 گیگاهرتز (WPT) تشکیل شده است. این آرایه‌ها شامل مدارهای مجتمع گسسته، از جمله دیودهای آرسنید گالیم، بالون‌های اتصال خطوط سیگنال متعادل و نامتعادل (bal-un)، سوئیچ‌های DPDT و آی‌سی‌های دیجیتال هستند. قابل ذکر است که فرستنده و گیرنده قادر به انتقال داده و توان به طور همزمان، تبدیل سیگنال 24 گیگاهرتز (WPT) به جریان مستقیم (DC) و تسهیل انتقال و دریافت دو طرفه همزمان در 28 گیگاهرتز است. سیگنال 24 گیگاهرتز در هر یکسو کننده به طور جداگانه دریافت می شود، در حالی که سیگنال 28 گیگاهرتز با استفاده از شکل دهی پرتو ارسال و دریافت می شود. هر دو سیگنال را می توان از یک جهت یا از جهات مختلف دریافت کرد و سیگنال 28 گیگاهرتز را می توان با انعکاس برگشتی با یک سیگنال آزمایشی 24 گیگاهرتز یا در هر جهت ارسال کرد.

آزمایش نشان داد که فرستنده و گیرنده پیشنهادی می تواند بازده تبدیل توان 54 درصد و بهره تبدیل 19- dBm را به دست آورد که بالاتر از فرستنده گیرنده های سنتی است، در حالی که نسبت سیگنال به نویز (SNR) را در فواصل طولانی حفظ می کند. علاوه بر این، حدود 56 مگاوات برق تولید می کند که با افزایش تعداد آرایه ها می توان آن را بیشتر افزایش داد. این همچنین می تواند دقت ارسال و دریافت بسته ها را بهبود بخشد. شیران درباره مزایای دستگاه خود گفت: «فرستنده گیرنده پیشنهادی می‌تواند به استقرار شبکه‌های موج میلی‌متری 5G حتی در مکان‌های محدود کمک کند و انعطاف‌پذیری نصب و منطقه تحت پوشش را بهبود بخشد».

منبع: Scitech Daily

227227

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *