اخبار اخبار اقتصادی

اعلام نرخ بیکاری در بهار / بیشترین آمار بیکاری در کدام استان ثبت شد؟

تبلیغات بنری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رابو، مرکز آمار ایران صبح امروز 29 تیرماه آخرین نتایج طرح سرشماری نیروی کار را منتشر و داده های مربوط به مهم ترین شاخص های بازار کار از جمله نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور را ارائه کرد. بهار 1403 ه. بر اساس ارقام منتشر شده در این گزارش، نرخ مشارکت اقتصادی در سه ماهه نخست امسال کاهش و در نتیجه نرخ بیکاری نیز کاهش یافت.

تجارت نیوز در این خبر نوشت: مرکز آمار ایران نیز این آمار و اعداد را به تفکیک استان ها و نیز مناطق شهری و روستایی منتشر کرد که در ادامه این گزارش به تحلیل آن می پردازیم.

کاهش 0.4 درصدی نرخ بیکاری

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت بازار کار، جمعیت بالای 15 سال بهار امسال از مرز 65 میلیون نفر گذشت. 41.2 درصد از این افراد ساکنان فعال اقتصادی هستند که شاغل یا جویای کار هستند و نرخ مشارکت اقتصادی را تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که نرخ مشارکت اقتصادی در پایان سال 1402 هجری قمری بالغ بر 41.3 درصد بوده است.

این آمار همچنین حاکی از آن است که 7.7 درصد از کل جمعیت فعال اقتصادی بیکار هستند. در عین حال نرخ بیکاری در سال 1402 هجری قمری 8.1 درصد بوده است.

کدام استان بیشترین نرخ بیکاری را دارد؟

بررسی آمار نرخ بیکاری به تفکیک استانداری های کشور حاکی از آن است که 16 استانداری در کشور نرخ بیکاری بالاتر از 7.7 درصد ثبت شده در کل کشور را ثبت کرده اند. در همین حال، پنج شهرستان همچنان با نرخ بیکاری دو رقمی مواجه هستند.

استان سیستان و بلوچستان همچنان از بالاترین نرخ بیکاری در بین سایر استان ها رنج می برد و نرخ بیکاری به 12.3 درصد رسیده است. استان‌های کرمانشاه و لرستان در رتبه‌های دوم و سوم در بین استان‌های دارای بیشترین نرخ بیکاری قرار دارند و نرخ بیکاری به ترتیب به ۱۲ درصد و ۱۱.۳ درصد رسیده است. خوزستان با 11 درصد و کرمان با 10.9 درصد دیگر استان های دارای نرخ بیکاری دو رقمی هستند.

از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که استان‌های مرکزی، سمنان و آذربایجان غربی کمترین نرخ بیکاری در کشور را به خود اختصاص داده‌اند که نرخ بیکاری به ترتیب به 4.8، 5.6 و 5.7 درصد رسیده است.

نرخ بیکاری در شهرها بیشتر از روستاها است

بر اساس داده های مرکز آمار، نرخ مشارکت اقتصادی در بهار 1403 هجری شمسی در شهرها 40.8 درصد و در روستاها 42.7 درصد بوده است. این در حالی است که مشارکت اقتصادی شهرنشینان نسبت به بهار سال گذشته 0.3 واحد درصد افزایش یافته اما نرخ مشارکت روستائیان در این مدت 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

آمارها همچنین نشان می دهد که اگرچه نرخ بیکاری در مناطق شهری و روستایی کاهش یافته است، اما ساکنان شهری همچنان با بیکاری بیشتری مواجه هستند. نرخ بیکاری در شهرها از 9 درصد در بهار 1402 هجری قمری به 8.5 درصد در بهار 1403 هجری قمری کاهش یافت. این میزان در روستاها نیز از 5.6 درصد به 5.3 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، از میان ساکنان شهری شاغل در بازار کار، 60.1 درصد در بخش خدمات، 34 درصد در بخش صنعت و 5.9 درصد در بخش کشاورزی کار می کنند. در روستاها 43 درصد در بخش کشاورزی، 29.7 درصد در بخش صنعت و 27.2 درصد در بخش خدمات کار می کنند.

217

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *