اخبار اخبار اقتصادی

اقدامات تیم اقتصادی دولت سیزدهم، ضدکارگری بود / دولت چهاردهم، مزد کارگری نامناسب را بازنگری سریع کند

تبلیغات بنری

جواد مرشدی: سال هاست که شورای عالی کار میزان افزایش حقوق اسفندماه را تعیین می کند و به کارفرمایان اطلاع می دهد، اما امسال با گذشت یک ربع از سال به نظر می رسد ماجرای حقوق 1403 مشخص نشده و همچنان در دست انتشار است. مقامات رسمی دولت در عین حال تصمیمی را اجرا کرد که در آن امضای نمایندگان کارگران خالی است و خبری از تشکیل جلسه و مماشات با آنها نیست.

حمید حاج اسماعیلی در این خصوص در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در ابتدای تابستان هستیم اما هنوز حقوق و دستمزد مشخص نشده است به رابو می گوید: در واقع مصوبه حقوق ابلاغ شده و در حال انجام است اکنون اجرا شده است.

این فعال کارگری گفت: درست است که دولت این مصوبه را اجرا کرد، اما مشخص است که این مصوبه به امضای نمایندگان کارگران در شورای عالی کار نرسیده است و کارگران نسبت به این تصمیم معترض هستند.

دولت سیزدهم ضد کارگری بود

وی دولت سیزدهم را دولتی ضد کارگری دانست و ادامه داد: متأسفانه این دولت به هیچ وجه به حقوق کارگران و نیروی کار در کشور اعتقادی نداشت و این ریشه در افکار و اندیشه های آنها داشت. ادراکات دینی و مردم تفاهم داشتند و معتقد بودند که دستمزد کارگران را خودشان تعیین کنند، هر مقداری که تعیین کنند، کارگران باید بپذیرند.

این کارشناس پایان دولت سیزدهم را از نظر اقدامات ضد کارگری طی سه سال گذشته و عدم همکاری و استقبال از مشارکت تشکل های کارگری در بازار کار به فال نیک گرفت توانست در این دوره یک رابطه منطقی و کامل ملی بین گروه های کارگری و دولت سیزدهم برقرار کند و ثابت کنیم که در همان زمان حکومتی را می ساخت که به هیچ وجه مناسب شرایط کارگران نبود. در عین حال، اقدامات دولت عمدتاً علیه کارگران بود.

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه چندین موضوع در حوزه کار وجود دارد که سال هاست در دنیا پذیرفته شده و جزو قوانین و کنوانسیون های بین المللی است، گفت: قانون کار ما با همه انتقاداتی که دارد در معرض، مطرح شد و این قوانین پذیرفته شد و در قانون اساسی به این موارد اشاره شد، اما متاسفانه دولت سیزدهم استقلال تشکل های کارگری و استقلال فعالیت این تشکل ها و در عین حال وجود و وجود آنها را نپذیرفت. تاثیر بر بازار کار و بی توجهی به تشکل های کارگری در واقع و بر اساس آنچه در قانون کار آمده است، مشارکت کارگران بر اساس اصل سه جانبه در بازار کار قابل قبول است. او تسلیم خواسته ها و مطالبات کارگران نشد.

توصیه به دولت چهاردهم

این فعال کارگری معتقد است: با توجه به شرایط سخت اقتصادی که جامعه کارگری و مستمری بگیران در حال حاضر تجربه می‌کند، دولت چهاردهم پس از تشکیل باید رویکردی جدی و کاملاً جهت‌دار در قبال مطالبات کارگران و دستمزد کارگران داشته باشد. به آنها اجازه دهید مشکلات عمده خود را حل کنند که یکی از آنها حقوق است که باید سریعاً در جلسات افزایش یابد و بررسی شود و یا اینکه خود حقوق دچار تغییر اساسی شود یا مزایای جدی برای این بخش مشخص شود.

وی می گوید: فردی که ریاست دولت چهاردهم را برعهده می گیرد باید به نقش و اهمیت جایگاه مردم اعتقاد داشته باشد چرا که این سیاست های محوری و کلی کشور است و اگر این اتفاق بیفتد قطعاً شاهد تغییرات در بخش های کوچکتر از جمله خواهیم بود. زمینه های کاری

وابستگی های نمایندگان کسب و کار

این فعال حوزه کارگری با اشاره به اینکه در این سال ها متأسفانه در برخی زمینه ها ضعیف بودیم و نتوانستیم افراد برجسته ای را به عنوان نماینده کارگری تربیت کنیم که هیچ وابستگی نداشته باشند و بتوانند با عزت و اعتماد کردستانی از حقوق کارگران دفاع کنند: معمولاً دولت ها این نمایندگان را جذب کنند و گروه های سیاسی که منافع عمیقی در بخش کارگری دارند نیز در این امر دخیل هستند و شرایط سخت و سختی را در بخش های کارگری ایجاد کرده اند و در نهایت از همه بخش های دولتی انتقاد می کنیم که کارگران را به رسمیت نمی شناسند و به آنها احترام نمی گذارند. ' حقوق.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه این مطالبات همچنان وجود دارد و ما آن را تکرار می کنیم و جزو بحث های روزمره ماست، گفت: متاسفانه به دلیل شرایط ناپایدار انتخابات، دولت پاسخگو نیست، زیرا در حال حاضر اکثر آنها از مردم هستند. دولتی که به ستادهای تبلیغاتی رفته اند و هیچکس کار دولتی نمی کند.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من وزیر کار اینگونه نبود که صلاحیت و صلاحیت تصدی این وزارتخانه مهم را که دغدغه رفاه و معیشت و در عین حال دغدغه دارد را ندارد. مشاغل شهروندان بهتر بود یک متخصص معتقد به حقوق مردم بود.

212

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *