اخبار اخبار جهان

باید دولتی سرسخت و جدی در قبال ترامپ داشته باشیم

تبلیغات بنری

جواد مرشدی:شامگاه پنجشنبه اولین مناظره انتخاباتی آمریکا بین بایدن دموکرات و ترامپ جمهوری خواه برگزار شد. این مناظره 100 دقیقه ای بود که در آن نام ایران 13 بار ذکر شد، نامی که اهمیت جمهوری اسلامی را در مواضع انتخاباتی توضیح می دهد. ایالات متحده. نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ در بخشی از این مناظره گفت که در دوران ریاست جمهوری خود دستور کشتن و کشتن البغدادی، سرکرده داعش و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را صادر کرده است. وی همچنین از انفعال دولت بایدن در خصوص حمله ایران به پایگاه های آمریکایی انتقاد کرد و گفت: در زمان من ایران ورشکسته بود و پولی برای اختصاص دادن به تروریسم نداشت و اگر من رئیس جمهور بودم، حمله حماس به اسرائیل غیرممکن بود.

بایدن همچنین حمله ایران به پایگاه عین الاسد را به ترامپ یادآوری کرد و گفت: پایگاه آمریکایی در دوره ترامپ مورد حمله قرار گرفت و ترامپ هیچ کاری نکرد و گفت که آسیب به مغز سربازان آمریکایی فقط یک سردرد جزئی بوده است.

بایدن در این مناظره متزلزل بود و گاهی اوقات نمی توانست جملات را کامل کند و حتی از کلمات نامفهومی استفاده می کرد که در نهایت با کمک همسرش صحنه را ترک کرد اما در عوض ترامپ قوی از صحنه خارج شد.

در نهایت، طبق نظرسنجی CNN. محبوبیت جو بایدن پس از مناظره 6 درصد کاهش یافت و از 37 درصد به 31 درصد رسید. از سوی دیگر ترامپ با عملکرد خود در مناظره توانست محبوبیت خود را از 40 درصد به 43 درصد برساند.

بر اساس این نظرسنجی، 67 درصد از شرکت کنندگان می گویند که عملکرد ترامپ بهتر از بایدن بوده است.

محمود عباس زاده مشکینی در همین رابطه به رابو می گوید: به نظر می رسد شرایط انتخابات آمریکا به نفع دونالد ترامپ پیش می رود و در عین حال جو بایدن دست به ماجرای عین الاسد زده و در حال درمان است. نقطه ضعف ترامپ است. .

این نماینده سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس که خود از سوی آمریکا تحریم شده بود، خاطرنشان می کند: موضع آمریکا و آنچه در آمریکا می گذرد همیشه از ایران و آنچه در ایران می گذرد مصون نبوده است. ایران از نفوذ آمریکا در امان نمانده است. مناظره کاندیداهای آمریکایی به نوعی به ایران مرتبط است و نام ایران در مناظره آنها برده می شود.

شرح این گفتگو را بخوانید:

مناظره ترامپ و بایدن عصر پنجشنبه برگزار شد. نظر شما در مورد این مناظره چیست؟

جمهوری اسلامی ایران گفتمان انقلاب اسلامی در عرصه سیاست جهانی و تنها گفتمان جایگزینی است که پس از دموکراسی دارای اهمیت است. موضع آمریکا و آنچه در آمریکا می گذرد همیشه از ایران بی تأثیر نبوده و آنچه در ایران می گذرد تحت تأثیر آمریکا قرار نگرفته است. الان هم اگر درست متوجه شده باشید برخی از مناظره های مهم کاندیداهای آمریکایی به نوعی به ایران مربوط می شود و نام ایران در مناظره آنها مطرح شده است. در نظرسنجی ها، پس از نظرسنجی اول، ترامپ با حدود 50 درصد پیشتاز است و بایدن با 18 درصد در رتبه دوم قرار دارد. به نظر می رسد شرایط انتخابات آمریکا به نفع ترامپ پیش می رود و بایدن در عین حال دست روی ماجرای عین الاسد گذاشته و آن را نقطه ضعف ترامپ می داند که در آن قدرت یافت و برای برای اولین بار در تاریخ، مستقیماً به نفع آمریکا در جهان، حمله کردها را پاشنه آشیل حمله به ترامپ قرار می دهد، به تعبیری این بدان معناست که ترامپ اگر رئیس جمهور می شد، جدی ترین ضربه را از او دریافت می کرد. جمهوری اسلامی ایران ایران. به نظر من، صرف نظر از هر یک از این موارد، موضع ایران در قبال آمریکا و روابط بین‌الملل کاملاً روشن است. موضع جمهوری اسلامی ایران روشن است و منافع ملی ما روشن است. آمریکایی ها باید موضع خود را در قبال ایران به طور ریشه ای بازبینی کنند. این دو نامزد موضع مشترکی علیه جمهوری اسلامی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی دارند، اما روش‌ها و تاکتیک‌های آنها کمی متفاوت است.

آیا موافقید که جمهوری خواهان موضع سخت تری در قبال ایران دارند؟

نه، این در تاکتیک است. در استراتژی ها نیست. از نظر استراتژی، هر دو نامزد در حمایت از رژیم صهیونیستی با هم رقابت می کنند و باید در تاکتیک ها کمی متفاوت عمل کنند. در مورد جمهوری اسلامی ایران هیچکس ظالمتر از ترامپ نبوده و البته ترامپ هم از ایران آسیب دیده است.

آیا این بدان معناست که حمله ایران به پایگاه عین الاسد نقطه ضعف ترامپ در انتخابات است؟

به او می گویند سیاست شما در قبال جمهوری اسلامی ایران اشتباه بوده است. اکنون حداقل یکی از جناح های جمهوری خواه او را مورد انتقاد قرار می دهد. بر این اساس، امیدوارم در دولت بعدی آمریکا، چه ترامپ (که به احتمال زیاد) باشد و چه بایدن، شاهد بازنگری در استراتژی های آنها باشیم. از سوی دیگر، اگرچه خط درگیری ما با آمریکا یک خط ایدئولوژیک است، اما می‌توانیم با حفظ آن خط تضاد و حفظ اسطوره‌های خود، با حفظ مولفه‌های مربوط به ارزش‌های انقلاب اسلامی و حفظ آن‌ها با آنها همکاری کنیم. هویت ایران جمهوری اسلامی. بسیاری از زمینه ها هستند که تحت تأثیر این موارد قرار نمی گیرند. ما می توانیم با آنها کار کنیم. این به سیاست مربوط می شود. مواردی هست که ربطی به این خط درگیری ما با آمریکا ندارد. مثلاً در حوزه‌های اقتصادی می‌توانیم در یک سری کارهایی که می‌توانیم با هم در راستای منافع ملی خود و منافع ملی آن‌ها همکاری کنیم. فکر می کنم روی این قسمت هم بتوان کار کرد. هر دو باید کار کنند و ما هم باید کار کنیم، چون مواردی وجود دارد که به خط ما و پیشنهاد ما با آمریکا ربطی ندارد، مثل حوزه اقتصاد و غیره که می توانیم کار مشترک انجام دهیم. به نظر من پرداختن به صفر و صد در سیاست خارجی نسبت به هیچ کشوری، حتی آمریکا، درست نیست.

بعد از حادثه دلخراش اردیبهشت و شهادت آقای رئیسی، یک سال دیگر انتخابات ریاست جمهوری ایران و آمریکا به صورت همزمان برگزار می شود. در گذشته روسای جمهور ما بر اساس پیش بینی های انتخاباتی آمریکا برنامه ریزی می کردند که این شباهت چه تاثیری بر انتظارات و برنامه های ما دارد؟

من به این موضوع نگاه منفی نمی‌کنم و معتقدم این موضوع به خودی خود محاسبه را هم برای کسانی که در آمریکا انتخاب می‌کنند و هم برای ما آسان‌تر می‌کند. اتفاقا من این زمان را به فال نیک می گیرم و معتقدم آمریکایی ها در کشور ما طبیعتا بین دو گزینه ترجیح می دهند. من شخصا معتقدم گزینه ای که آمریکایی ها به نوعی ترجیح می دهند نباید انتخاب شود و نقطه انتخاب ما باید در مقابل نقطه ترجیح آمریکایی ها باشد.

و فراموش نکنید که انتخابات ما حداقل پنج ماه قبل از انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد.

اگر فرض کنیم آمریکایی ها قصد همکاری و ادغام را داشته اند و قصد اخلال در کار را نداشته اند، عقلانیت ایجاب می کند که در کشور ما جریان و تفکری منطبق با آنچه آنها ترجیح می دهند وجود داشته باشد، اما چون این احساس را ندارند. و در عین حال قصد دارند توطئه کنند و به توطئه و کار بر روی خط خرابکاری ادامه دهند، در نتیجه بهترین توصیه ما این است که یک دولت واقعاً سخت و جدی در برابر دولت ترامپ داشته باشید. ، مثلا.

شما یکی از کسانی هستید که از ورود به آمریکا منع شده اید. فکر می‌کنید ترامپ بیاید، این تحریم‌ها تشدید می‌شود یا خیر، شاید مسائلی برای حل این موضوع باشد

از ابزار خود استفاده می کنند. هر جا ابزاری داشته باشند و بتوانند فشار بیاورند از آن استفاده می کنند. کل کشور ما را تحریم کردند، اقتصاد ما را تحریم کردند.

چرا تحریم شدید؟

آمریکایی‌ها، آن‌هایی که احساس می‌کنند رفتار، هویت، کنش‌ها و عکس‌العمل‌هایشان موقعیت‌شان را تقویت نمی‌کند، معمولاً در مواقع لزوم سعی می‌کنند به آن‌ها ضربه بزنند، در مورد ما هم همین‌طور است. بالاخره به همان دلیلی که جمهوری اسلامی ایران را تحریم می کنند، شخصیت ها را هم به همین دلیل مجازات می کنند. طبیعتاً اکثر رفتارها و تصمیمات ما در سال 1387 که به جمهوریت حمله کردند و شعار می دادند که انتخابات بهانه است و اصل نظام به یک معنا سیگنال است، ناامید شده و به دنبال آسیب بودند و می خواستند. معتقد بودند و می توانند بخشی از این آسیب ها را از طریق تحریم ها ایجاد کنند.

در سال 2008 با تعلیق چه سمتی گرفتید؟

در سال 1367 مدیرکل سیاسی وزارت کشور بودم. وزارت کشور است که یکپارچگی امور داخلی کشور را مدیریت می کند و از آنجایی که مدیریت سیاسی کشور بالاترین نقش را داشت، به ویژه اینکه ما که در عرصه سیاسی بودیم، موتور محرکه آن بودیم. مسئولیت ما در آن زمان به حدی بود که موتور محرکه مدیریت این امر بودیم. من در آن زمان دبیر کمیته مواد احزاب، مدیرکل سیاسی وزارت کشور بودم و به عنوان یک روزنامه نگار دوران بسیار پر جنب و جوش و فعالی آمیخته با عقلانیت و درایت داشتم. در بسیاری از جاها، اقدامات و تصمیمات نابهنگام ما رمز و راز آنها را از بین برده است. طبیعتاً از دست ما خیلی عصبانی بودند. حضرت فرمودند هرگاه دیدی دشمن بر تو بسیار خشمگین است، وقت آن است که حساب کنی که کار درستی می کنی.

311212

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *