اخبار اخبار تکنولوژی

با سیستم خنک‌کننده کوانتومی، دستیابی به دماهای خنک‌تر از بیرونِ جو زمین ممکن می‌شود!

تبلیغات بنری

به گزارش – و بر اساس گزارش زومت، یک تیم تحقیقاتی در موسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان (EFPL) سیستم خنک کننده کوانتومی جدیدی طراحی کرده اند که می تواند با تبدیل گرما به انرژی الکتریکی، محیط را کاهش دهد. درجه حرارت تا 100 میلی کلوین از دمای خارج از جو زمین کمتر است

بیت کوانتومی یا کیوبیت به گرما بسیار حساس هستند و دمای محیط کار آنها باید یک کلوین کاهش یابد. بنابراین دمای بسیار پایین برای محاسبات کوانتومی ضروری است.

از سوی دیگر، با وجود انرژی حرارتی تولید شده توسط دستگاه های الکترونیکی مورد نیاز برای کار با کامپیوترهای کوانتومی، رسیدن به دمای یک کلوین کار آسانی نیست و نمی توان از تولید این گرما جلوگیری کرد.

مطابق با گابریل پاسکوال، دانشجوی دکترا در LANES (آزمایشگاه الکترونیک و نانوساختارهای موسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان)، این سیستم خنک کننده کوانتومی جدید می تواند دمای محیط را تا 100 میلی کلوین با کارایی مشابه با فناوری های خنک کننده فعلی خنک کند.

پاسکوال در مورد این سیستم خنک کننده کوانتومی می گوید که این سیستم نه تنها به اندازه فناوری های فعلی کارآمد است، بلکه می تواند در محیط هایی با دمای بسیار پایین و میدان های مغناطیسی ضعیف نیز کار کند.

سیستم خنک کننده کوانتومی دوبعدی که توسط محققان FET لوزان ساخته شده است از ترکیبی از گرافن و یک ساختار نازک دو بعدی تشکیل شده است و بسیار کارآمدتر از سیستم های خنک کننده فعلی است.

به گفته محققان، این دستگاه بر اساس اثر نرنست کار می کند. این اثر به یک پدیده ترمو مغناطیسی اشاره دارد که در آن یک میدان الکتریکی در رسانایی که دارای میدان مغناطیسی و دو دمای متفاوت است، ایجاد می‌شود.

سیستم خنک کننده کوانتومی دوبعدی جدید محققان با استفاده از قطعات الکترونیکی ساده ساخته شده است. این ویژگی به آن اجازه می دهد تا به راحتی به رایانه های کوانتومی موجود در آزمایشگاه های دیگر اضافه شود.

گابریل پاسکوال می گوید این سیستم نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ در فناوری نانو است و نوید توسعه آتی تکنیک های خنک کننده پیشرفته برای محاسبات کوانتومی در دمای میلی کلوین را می دهد.

227227

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *