اخبار اخبار جهان

بیم آمریکا و اروپا از قدرت حزب‌الله و احتمال جنگی گسترده‌تر

تبلیغات بنری

به گزارش رابو، هنوز امکان آتش بس در جنگ غزه وجود ندارد – جنگی که رژیم صهیونیستی بی رحمانه آن را علیه غزه ادامه می دهد. آتش بس می تواند حملات بین رژیم صهیونیستی و حزب الله را آرام کند.

پولیتیکو به نقل از دیپلمات‌های سابق و فعلی نوشت: در کنار مذاکرات متوقف شده، دیپلمات‌های آمریکایی، اروپایی و سایر دیپلمات‌ها، با وجود اینکه حزب‌الله را قوی‌تر از حماس می‌دانند، نسبت به گسترش حملات هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نظر می‌رسد تعداد حملات در دو طرف مرز لبنان در این هفته ثابت بوده است، اما حملات روزانه همچنان منطقه مرزی مذکور را هدف قرار می‌دهد و آمریکا را بر آن داشته است که ناو تهاجمی دوزیست دریایی خود را در این منطقه مستقر کند. به منظور جلوگیری از درگیری گسترده تر در نزدیکی لبنان در شرق مدیترانه.

حملات مرزی

جرالد فایرشتاین، دیپلمات ارشد سابق آمریکا در غرب آسیا، می گوید: «به وضوح اسرائیلی ها هنوز برای نوعی درگیری آماده می شوند. درگیری با ابعاد کاملا متفاوت. وی افزود: همچنین اگر به نظر برسد که هرگونه حمله اسرائیل به لبنان به طور قابل توجهی به سمت جنوب حرکت خواهد کرد، آمریکا مداخله خواهد کرد و فکر نمی‌کنم جایگزین دیگری داشته باشد.

حزب الله لبنان در اقدامی تنبیهی و با حمایت فلسطینی ها، خشن ترین حملات را علیه ارتش رژیم صهیونیستی انجام می دهد و تاکنون خسارات زیادی را در بین نیروهای ارتش این رژیم به همراه داشته است.

مارتین گریفیث، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، این جنگ بالقوه گسترده تر را “وحشتناک” توصیف می کند، در حالی که در عین حال معتقد است که هر دو طرف قدرت ایجاد خسارات گسترده را دارند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در دیدار اخیر خود با یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل گفت: جنگ دیگری بین اسرائیل و حزب الله به راحتی می تواند به یک جنگ منطقه ای تبدیل شود که پیامدهای جدی برای خاورمیانه به همراه خواهد داشت.

برخی از تحلیلگران اعتراف می کنند که حزب الله از حماس قوی تر است و این موضوع به نگرانی اصلی غرب تبدیل شده است. از سوی دیگر، اروپایی‌ها نگران پیامدهای بی‌ثبات‌کننده احتمالی چنین جنگی بر موضوع پناهندگان در این قاره هستند.

این اولین بار نیست که چنین هشداری به رژیم صهیونیستی داده می شود و مجله فارین پالیسی پیشتر در گزارشی طولانی اشاره کرده بود که «اسرائیل باید بداند که حزب الله از حماس مجهزتر است».

آمریکا و اروپا از قدرت حزب الله و احتمال وقوع یک جنگ گسترده تر می ترسند

نیروهای حزب الله

چارلز کیو براون، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، گفت: «در حالی که ایالات متحده در ماه آوریل به اسرائیل کمک کرد موشک‌ها و پهپادها را نابود کند، ایالات متحده احتمالاً به دفاع از اسرائیل در برابر هر گونه حمله مرزی کمک نخواهد کرد». توسط حزب الله زیرا «دفاع موشکی کوتاه بردی که حزب الله معمولاً در آن سوی مرز شلیک می کند، دشوارتر است».

پولیتیکو نوشت: آموس هوخشتاین، مشاور ارشد کاخ سفید و فرستاده رئیس جمهور آمریکا در بیروت و اسرائیل، هنوز موفق نشده است هر دو طرف را متقاعد کند که حملات را کاهش دهند.

این پست همچنین می‌افزاید: فرانسوی‌ها که با این کشور به‌عنوان قدرت استعماری سابق لبنان در ارتباط هستند، در کنار دیگر کشورهای اروپایی و عربی از جمله قطر و مصر برای میانجی‌گری بین اسرائیل و لبنان تلاش می‌کنند.

یک روز پس از تهاجم رژیم اشغالگر به نوار غزه در 7 اکتبر، حزب الله لبنان اولین حزب در محور مقاومت بود که با انجام حملاتی به شمال نوار فلسطین رسما به روند هجوم به الاقصی فلسطین پیوست. فلسطین اشغالی و فراتر از مرزهای لبنان و سرزمین های اشغالی فلسطین، همه روزه و به مدت حدود 24 ساعت بین حزب الله لبنان و ارتش رژیم صهیونیستی تبادل آتش در جریان است.

راندا اسلیم، کارشناس ارشد موسسه خاورمیانه گفت: «حتی بدون آتش بس، این امید وجود دارد که اگر اسرائیل به حملات خود به شهر رفح در جنوب غزه پایان دهد و هیچ حمله بزرگ جدیدی را در این نوار انجام ندهد، حزب الله ممکن است بتواند “پرتاب موشک را محدود کند، اما بدون آتش بس در غزه، هرگونه صلح موقت در مرز بین لبنان و اسرائیل کافی نخواهد بود.”

310310

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *