اخبار اخبار جهان

بیگدلی: با برد ترامپ اوضاع وخیم‌تر هم می‌شود / پیروزی راست افراطی در اروپا خطرناک است

تبلیغات بنری

مهسا مجذی: شبح راست افراطی در اروپا گسترده است. راست‌گرایان توانسته‌اند نسل Z را متقاعد کنند که از طرف آنها در پارلمان اروپا به پای صندوق‌های رای بیایند. در همان زمان، چپ ها نتوانستند محبوبیتی در میان نسل جدید پیدا کنند. از آلمان و فرانسه گرفته تا لهستان و اسپانیا، جناح راست افراطی در انتخابات پارلمانی اخیر اتحادیه اروپا به دستاوردهای قابل توجهی دست یافت. در پایان قرن بیستم، چنین ترتیبی در اروپا بسیار بعید به نظر می رسید. اما هشدارها در مورد رشد افراط گرایی در اروپا، مملو از مهاجران از خاورمیانه و آفریقا، اکنون زنگ خطری برای جهان است.

از سوی دیگر اقدام مکرون برای انحلال پارلمان فرانسه و برنامه ریزی برای برگزاری انتخابات زودهنگام، سرنوشت اروپا را وارد مرحله نامعلومی کرده است. در رابو با علی بغدادلی کارشناس مسائل اروپا درباره اتفاقات اخیر و پیروزی راست افراطی گفت وگو کرده ایم.

علی بیگدیلی، کارشناس مسائل اروپا، درباره رای گیری در انتخابات پارلمان اروپا و خطر بازگشت احزاب راست افراطی در اروپا توضیح داد: مکرون برای اولین بار در حضور ترامپ در حضور ترامپ سخنرانی کرد و گفت کسانی که به دنبال گسترش راست افراطی در اروپا هستند؛ آتش خواهند زد. ترامپ سپس جلسه را ترک کرد. بنابراین این اتفاقات برای مقامات اروپایی قابل انتظار بود. در دو دوره انتخاباتی که مکرون رئیس جمهور شد، لوپن ۱۵ درصد از دوره اول و ۳۵ درصد از دوره دوم را به دست آورد. این یک جناح راست بسیار افراطی است. در کشورهای دیگر مانند ایتالیا، هلند، اتریش، مجارستان، یونان و سایر کشورها، موج راست افراطی اروپا را فرا گرفته است. این پرونده حامل پیام خطرناکی است. اگر ترامپ در آمریکا رئیس جمهور شود، اوضاع بدتر می شود. به عنوان مثال، مارین لوپن روابط نزدیکی با ترامپ و پوتین دارد. او از بانک های روسیه وام گرفت و ملاقاتی صادقانه با پوتین داشت. در چنین شرایطی جنگ در اوکراین به نفع روسیه تمام می شد و بیگانه هراسی و حتی یهودی ستیزی در اروپا ایجاد می شد.

او ادامه داد: شش میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می کنند و اگر در فرانسه با آنها برخورد کنیم، شاهد ناآرامی های اجتماعی گسترده خواهیم بود. رابطه پاریس با کشورهای اسلامی نیز مختل خواهد شد و بازار کشورهای اسلامی را از دست خواهد داد. الان کمتر به این چیزها فکر می کنند. نسل جوان اروپایی مدعی است که با ورود مهاجران فضای کار کم شده است. در فرانسه شاهد کاهش 9 درصدی اشتغال و تورم حدود 4 درصدی بودیم. حضور مهاجران باعث افزایش هزینه ها برای کشورهای اروپایی شده است. تلاقی و تضاد فرهنگ و هویت در اروپا نیز شکل گرفت که از همه مهمتر است. راست افراطی می گوید که درهایی که ما برای پذیرش مهاجران باز گذاشته ایم، هویت اروپایی را زیر پا گذاشته و فرهنگ نامتعارفی را به اروپا خواهد آورد.

اگرچه راست افراطی بعد از راست میانه در اروپا پیروز شده است، اما این پیام خطرناکی است که می تواند برای آینده اروپا مشکلاتی ایجاد کند.

این کارشناس مسائل اروپا درباره هدف مکرون برای انحلال مجلس ملی صحبت کرد انحلال مجلس ملی ماکرون جالب بود و باید این کار را می کرد. در مورد دهان کجی، او انتخابات جدیدی را با لوپن آغاز کرد تا به نوعی شکستی را که از لوپن در مجلس ملی فرانسه متحمل شد، جبران کند. با توجه به حضور چپ های افراطی و چپ میانه در فرانسه، احتمال پیروزی ماکرون در انتخابات وجود دارد.

مارین لوپن نقش مهمی در آینده ایفا می کند. اما می تواند زودگذر باشد. رفتار خشونت آمیز می تواند در فضای اروپا رخ دهد. نمی تواند ادامه یابد. کشورهای محل زندگی مهاجران ممکن است روابط اقتصادی و سیاسی خود را با پاریس کاهش دهند. اکنون وضعیت اقتصادی اروپا مساعد نیست و چنین اتفاقی می تواند به اقتصاد آنها ضربه بزند. البته اگر ترامپ در آمریکا روی کار بیاید، کار برای اروپایی ها دشوارتر می شود. راست افراطی مخالف هر نوع اتحاد است. اگر مارین لوپن به قدرت برسد، احتمالا فرانسه را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

بیگدلی وضعیت سایر کشورهای اروپایی را اینگونه توصیف کرد: خانم جورجیا ملونی نیز یک افراطی محسوب می شود، اما لوپن بسیار خشن و بسیار نزدیک به راست افراطی است. ملونی به هر حال در ایتالیا موفقیت هایی داشته است و در چندین کشور دیگر مانند مجارستان که کمک های اتحادیه اروپا به اوکراین را مسدود کرده است، راست افراطی دست بالا را دارد.

بیگدل توضیح داد که آیا شبح فاشیسم همانطور که در قرن بیستم دیدیم بر فراز اروپا می چرخد ​​یا نه: فضایی که بعد از جنگ جهانی اول دیدیم وجود ندارد و هنوز به این سطح نرسیده است. با این حال، برخی از این واکنش های بیگانه هراسی ممکن است دوباره ظاهر شوند. فرانسه به این موضوع بسیار حساس است. جمعیت مسلمانان این کشور نسبت به سایر نقاط اروپا بیشتر است و رفتار با مهاجران در این کشور می تواند خشن تر باشد.

311312

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *