اخبار اخبار عمومی

تداوم ساخت‌وسازهای غیرمجاز در جنوب تهران/ ساخت‌وسازهای منطقه خلازیر اغلب بدون پروانه و مجوز صورت می‌گیرند/ شبانه روند ساخت را پیش می‌برند

تبلیغات بنری

الهه جعفرزاده: مردادماه سال گذشته، تخریب غیرقانونی ساختمان نیمه کاره بدون مجوز در محله خلازیر واقع در جنوب تهران – منطقه 19 با حضور عوامل انتظامی و شهرداری تهران منجر به ریزش همزمان آن شد. از این ساختمان به همراه چند ساختمان همجوار و فوت پنج نفر در محل حادثه ختم شد. با بررسی های انجام شده در خصوص علت و علل وقوع این حادثه مشخص شد که ساخت و سازها در این منطقه اغلب غیرقانونی و غیراصولی است و همین نکته باعث ضعف قابل توجه سازه های این منطقه شده است.

اما شواهد حاکی از آن است که این تجربه تلخ و تلفات جانی ناشی از آن درس عبرتی برای مالکان و سازندگان نبوده است. زیرا در تمام این مدت ساخت و سازهای غیرقانونی ادامه داشت و ساختمان های غیراصلی سر به فلک کشید.

به عنوان مثال بنا به گزارش های مردمی رسیده به رابو، ساختمان دیگری در محدوده محله نعمت آباد و بزرگراه شهید کاظمی واقع در منطقه 19 تهران بدون رعایت اصول و ضوابط ساخت و ساز در حال احداث است. نکته حائز اهمیت در مورد مذکور این است که بنا به گفته اهالی منطقه، این بنا در کنار ساختمانی قرار دارد که در مرداد ماه سال گذشته به طور کامل تخریب شد.

ادامه ساخت و سازهای بدون مجوز در جنوب تهران/ کار ساخت و ساز در منطقه خلازیر اغلب بدون مجوز و پروانه انجام می شود/ ساخت و ساز در شب پیشرفت می کند.

دکتر علی بیت الله، عضو هیأت علمی و مدیر گروه زلزله و خطرات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره مختصات این منطقه پرحادثه و خطرات احتمالی به رابو گفت: این منطقه واقع شده است. در کنار گسل‌های تهران که از نظر فعالیت لرزه‌ای فعال است، منطقه‌ای خطرناک محسوب می‌شود که هم از نظر فرونشست زمین و هم از نظر ناپایداری خاک، اکنون در چنین منطقه‌ای با ساخت‌وسازهای غیراصولی فراوان، در حال ایجاد تراکم جمعیتی هستیم گسترش ابعاد خطرات بالقوه آسیب پذیری این منطقه به حدی جدی است که در صورت وقوع زلزله در شمال شرق تهران، شدیدترین آسیب در این مناطق رخ خواهد داد. [جنوب شهر] اتفاقاً از محل زلزله دور هستند».

گمانه زنی در پشت پرده ساخت و سازهای غیراصولی

ساخت و ساز ساختمان مستلزم اصول و قواعدی است که می توان با رعایت آنها در تمام مراحل ساخت، بار خسارات احتمالی ناشی از حوادث طبیعی و انسانی را به میزان قابل توجهی کاهش داد و ایمنی ساکنان ساختمان را تضمین کرد.

بیت الله در خصوص رعایت نکردن این قوانین می گوید: «ساخت و ساز در این منطقه اغلب بدون اخذ مجوزها و مجوزهای لازم انجام می شود و معمولاً اهداف سوداگرانه پشت این فعالیت ها قرار دارد و مشخص است که اصول فنی به درستی انجام نخواهد شد. در فرآیند ساخت و ساز رعایت می شود زیرا این رویه ها مستلزم زمان کافی، محاسبات دقیق، ارزیابی و نظارت کامل است که عاملان و مالکان این سازه ها اغلب مخفیانه و در شب و یا حتی در مواقعی که شهرداری به امور دیگری مشغول است و بعضاً ندارد. امکان نظارت بر این موارد، بدون انجام حفاری یا حفاری های لازم، «ساختمان ها باید به سرعت و به سرعت برای اهداف مختلف خود تکمیل شوند بدون اینکه لحظه ای به امنیت جانی و مالی ساکنان و همسایگان منطقه فکر کنیم. آینده.”

وی افزود: برخورد با افراد خاطی به دلیل وجود باندهای سودجو و درگیری های احتمالی آسان نیست، اما توان مقابله با این گروه ها از مبانی نظام سلامت است با این گروه های مافیایی قطعاً منجر به از بین بردن فساد و توقف فعالیت های مخاطره آمیز خواهد شد.»

ادامه ساخت و سازهای بدون مجوز در جنوب تهران/ کار ساخت و ساز در منطقه خلازیر اغلب بدون مجوز و پروانه انجام می شود/ ساخت و ساز در شب پیشرفت می کند.

برخورد و نظارت مستمر توسط شهرداری یک ضرورت انکار ناپذیر است

با توجه به اینکه خاک منطقه مورد نظر کشاورزی بوده و در چند سال گذشته زیر حریم شهری قرار گرفته است، قطعاً زیر بنای مناسبی برای احداث بنا ندارد. اما مسئولان و مالکان ذیربط به این نکات توجهی ندارند. در صورتی که به گفته بیت الله «جلوگیری از روند توسعه ساخت و سازهای نامناسب و حادثه ساز به ویژه در منطقه نوزده تهران مستلزم نظارت مستمر سازمان شهرداری و برخورد با این گونه فعالیت ها است و این یک ضرورت انکارناپذیر است». به خصوص در شرایطی که تجربه ناگواری را با هم در این منطقه داشتیم و دیدیم که با یک لرزش بسیار کوچک بر اثر تخریب یک ساختمان، ساختمان‌های مجاور مانند دومینو با هم برخورد کرده و فروریختند.

وی تصریح می کند: ما چنین تجاوزاتی به محیط طبیعی استان تهران کم نداریم. وی افزود: جلوگیری از ساخت و سازهای بدون مجوز در شهرهای بزرگ به ویژه شهر تهران از مهمترین وظایف شهرداری است که امیدواریم در این زمینه جدیت بیشتری صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

یافته های گزارش حادثه الخلازیر: ساخت و ساز و مجوزهای غیرقانونی، تخریب غیرقانونی، مرگ های ناعادلانه

سرنوشت مرموز پادگان 06 تهران; نه تنها خبری از پارک ها و فضای سبز نیست، بلکه درختان منطقه نیز یکی یکی از بین می روند.

ماجرای عجیب ساخت قبرستان بخشگوش در بافت مسکونی شهرک اندیشه/ آیا تصمیم «توقف موقت» تخت‌ساز طرح غیرقانونی را لغو می‌کند؟

مدارس شهرداری تهران; تشکر زاکانی برای سنگ قبر نعمه، حادثه خلازیر، بنرهای گسترده…

47232

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *