اخبار اخبار جهان

حمله به لبنان با واکنش سخت ایران روبرو خواهد شد/لبو فروش تلاویو هم می داند اسرائیل در غزه دستاوردی نداشته/آمریکا موافق حمله به حزب الله نیست

تبلیغات بنری

جواد مرشیدیاخیراً زمزمه هایی درباره حمله اسرائیل به حزب الله شنیدم که گویی نتانیاهو که در جنگ غزه موفق نشد، قصد دارد این شکست را با گسترش دامنه جنگ به لبنان و وادار کردن آمریکا به ورود به جنگ و دفاع از آن جبران کند. منافع اسرائیل در حال کاهش است

صرف نظر از اینکه اسرائیل قادر به جنگ در دو جبهه است یا نه، تنش ها در مرز شمالی اسرائیل افزایش یافته است زیرا نیروهای اسرائیلی خشونت آمیزترین بخش درگیری های جاری در غزه را خنثی می کنند تا به سرعت در مرز شمالی مستقر شوند. بنیامین نتانیاهو. . تبدیل شود

این در حالی است که متحدان اسرائیل از جمله آمریکا که حامی اصلی و تامین کننده تسلیحات این کشور محسوب می شود، به گفته وزیر امور خارجه آمریکا به هیچ وجه از تشدید تنش ها و وقوع جنگی دیگر در منطقه راضی نیستند. دفاع گفت. خود او روز سه شنبه در دیدار با همتای اسرائیلی خود هشدار داد که درگیری بین اسرائیل و حزب الله می تواند جرقه ای برای شروع یک جنگ منطقه ای باشد و همچنین خواستار راه حل دیپلماتیک برای مهار این بحران شد عصر حجر

بر اساس گزارش‌ها، واشنگتن برای جلوگیری از تشدید بحران، مذاکرات نسبتاً فشرده‌ای را با اسرائیل و لبنان آغاز کرده و به دنبال خروج اتباع خود از این دو کشور است.

لازم به ذکر است که در ادامه این تنش ها، جنگنده های رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب اهداف امنیتی در جنوب دمشق را هدف قرار دادند که در نتیجه آن دو نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه احتمال وقوع این جنگ را بسیار اندک می‌داند و به رابو گفت: سربازان اسرائیلی برای جنگ‌هایی بین 15 تا 20 روز آموزش می‌بینند.

محمدرضا سرمست نتانیاهو را یک سیاستمدار محبوب دانست و گفت بعید نیست نتانیاهو برای کشاندن آمریکا به جنگی که منافع اسرائیل را تامین می کند دست به کار دیوانه وار بزند.

شرح این گفتگو را بخوانید:

اخیراً زمزمه ها درباره حمله اسرائیل و حزب الله لبنان زیاد شده است، به نظر شما چه چشم اندازی برای این جنگ وجود دارد؟

در حال حاضر احتمال وقوع چنین جنگی کمتر از 30 درصد است.

بر چه اساسی این احتمال را ضعیف می دانید؟

بر این اساس که اولاً بحث غزه هنوز تمام نشده است و ثانیاً جبهه داخلی و ارتش اسرائیل آمادگی ورود به چنین جنگی را ندارند.

آنها تا دندان مسلح هستند، چرا آماده نیستند؟

زیرا ورود به چنین جنگی برای اسرائیل هزینه هایی را به همراه خواهد داشت که این رژیم را برای مدت حداقل 10 تا 20 سال شامل می شود. علاوه بر این، ما به انتخابات آمریکا نزدیک می شویم و بایدن با وجود تهدیداتی که در چین، تایوان و آن منطقه با آن مواجه هستند، تحت هیچ شرایطی نمی خواهد درگیر جنگی در خاورمیانه شود، حتی اگر محدود باشد. علاوه بر این احتمال ورود ایران و جبهه مقاومت به منطقه ای که تسلیم جنگ فراگیر نخواهد شد.

پس از حمله موشکی ایران به اسرائیل و وحشتی که در جهان ایجاد کرد، فعلا چنین چیزی بعید است، اما یک نکته در این میان وجود دارد و آن اینکه نتانیاهو یک سیاستمدار محبوب است و به خوبی می داند که چگونه نبض را در دست بگیرد. . به همین دلیل، بعید نیست که او دست به کار دیوانه‌واری بزند تا آمریکا را وارد جنگی کند که منافع اسرائیل را تضمین کند. و اکنون آمریکا نیز عمیقا گیر کرده است و در نتیجه در حال حاضر احتمال درگیری گسترده در لبنان بین اسرائیل و حزب الله وجود دارد و حزب الله بسیار کوچک است، زیرا هر دو طرف می دانند که چنین رویارویی برای اسرائیل فاجعه بار خواهد بود. این بار و در این شرایط

از سوی دیگر، اختلافات زیادی در سیاست اسرائیل وجود دارد، جبهه داخلی ملتهب است، نقش آوارگان جنوبی و شمالی هنوز مشخص نشده است و ممکن است در میانه و همچنین ارتش آن مشکلاتی وجود داشته باشد.

فکر نمی کنید دلیل اصلی این اقدام نتانیاهو ناکامی های اسرائیل در غزه است؟

حتی لبوفروش تلاویو هم می داند که اسرائیل بعد از 9 ماه جنگ در غزه به جز کشتن زنان و کودکان هیچ دستاورد نظامی یا حتی تاکتیکی کوچکی به دست نیاورده است و وارد شهرها می شود. نمی تواند تحت کنترل باشد اسرائیل نه توانست حماس و سلاح هایش را از بین ببرد و نه توانست گروگان ها را آزاد کند، بلکه تنها توانست زنان و کودکان را بکشد و زخمی کند، سخنگوی ارتش اسرائیل، خیلی راحت گفت که هر که تصور کند یا بگوید شکست دادن حماس و اخراج حماس از نظر مردم امکان پذیر است، حماس یک ایدئولوژی است و نمی توان آن را نابود کرد.

به ایران اشاره کردید، اگر این جنگ اتفاق بیفتد، آیا ایران هم وارد میدان نبرد می شود یا خیر؟

این امر مستلزم یک سری محاسبات پیچیده است. این محاسبات به سه چیز بستگی دارد: امنیت ملی، امنیت بین المللی، امنیت منطقه ای و امنیت جهانی. جبهه مقاومت و عراق اعلام کردند که در صورت ورود نیروهای اسرائیلی به لبنان وارد جنگ خواهند شد و دولت عراق از هم اکنون نگران توافق آتش بس جزئی بین آمریکا و جبهه مقاومت عراق است که در حال حاضر حملات خود را به این مراکز آغاز کرده است. آمریکایی ها این کار را نمی کنند، اما اگر اسرائیل مورد حمله قرار گیرد و آمریکا مجبور شود با حملات هوایی یا پشتیبانی فنی اسرائیل را نجات دهد، قطعاً جبهه مقاومت ساکت نخواهد ماند و ممکن است نکات دیگری به آن اضافه شود. ایران پیش از این اعلام کرده بود که هرگونه حمله به لبنان با واکنش شدید ایران مواجه خواهد شد.

اکنون اسرائیل گیج شده و نمی داند چه کند و در غزه گیر کرده است. در این 9 ماه، نیروهای اسرائیلی در این نبرد از پا افتاده بودند، زیرا این نیروها برای جنگ طولانی آموزش دیده بودند، بلکه در نهایت برای جنگ هایی با مدت زمان بین 15 روز تا یک ماه آموزش دیده بودند. نیروهای ذخیره در ارتش اسرائیل، اقتصاد اسرائیل شروع شد و همچنین زمزمه هایی از خارج از کشور در میان خلبانان آمریکایی شنیده شد و دو نفر از آنها اعلام کردند که دیگر نمی توانیم در برابر این همه خشونت و بی رحمی در برابر کمک های آمریکا به اسرائیل سکوت کنیم. اکنون نیروهای اسرائیلی و بایدن نسبت به اقدامی که نتانیاهو می‌خواهد در هنگام رفتن به کنگره انجام دهد، بسیار نگران هستند و از سوی دیگر، او احساس می‌کند که رهبران نظامی نگران هستند که نتانیاهو در کنگره صحبت کند و اوضاع را بدتر کند. همه اینها برای اسرائیل وضعیت ناپایدار ایجاد کرده است، اسرائیلی که به این نقطه رسیده است که راهی برای خروج از خود بجوید، اما نمی تواند آن را بیابد.

آیا آتش بس می تواند تنها راه نجات باشد؟

آری، راه نجات آتش بس و عقب نشینی نیروهای اسرائیلی، زندگی مشروع مردم فلسطین در سرزمین خود، تبادل اسرا و بازسازی غزه است. در نهایت اسرائیلی ها توسط فردی به نام نتانیاهو اسیر می شوند که برای ماندن در قدرت باید از افراطیون مذهبی داخل اسرائیل پیروی کند که به هیچ چیز اهمیت نمی دهند و تحت هیچ شرایطی حاضر به خدمت در ارتش نیستند. آنها همان کاری را می گویند که ما در مدارس انجام می دهیم، ما تورات مذهبی را می خوانیم، و حکومت را بر اساس تورات حفظ می کنیم. آنها می گویند که خواندن تورات ما دولت اسرائیل را حفظ کرد، نه ارتش. مردم اسرائیل هم ناراحت هستند و می گویند بچه های ما کشته می شوند و حریدی ها اصلاً به ارتش نمی روند. در اسرائیل تنوع وجود دارد و همه اینها را نمی توان به گونه ای متحد کرد که آنها را قادر به جنگیدن در جبهه شمالی کند. علاوه بر این، جنگ با حزب الله دیگر جنگ با غزه نیست، بلکه جنگی است که با اطمینان می توان گفت که سه چهارم اسرائیل نابود خواهد شد. البته لبنان هم نابود می شود اما در لبنان منطقه حیاتی و عمق استراتژیک داریم در حالی که اسرائیل عمق ندارد و نهایتاً عرض آن از 150 کیلومتر بیشتر نمی شود و طول آن تقریباً 300 کیلومتر است.

311212

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *