اخبار اخبار سیاسی

روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود

تبلیغات بنری

ذوالفقار دانشی – با آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز، ستاد انتخابات کشور آخرین مورد شمارش آرا و تعداد آرای هر نامزد در 6 نوبت را اعلام کرد.

در نمودار 1 می توانید روند تغییرات رای های داده شده را مشاهده کنید. آرای باطل با کسر مجموع آرای مسعود بدزیکیان، سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف و مصطفی پورمحمدی از مجموع آرای شمارش شده به دست آمد.

در نمودار 2 می توانید تعداد آرای فعلی نامزدهای شمارش شده را مشاهده کنید.

نمودار 2- سهم فعلی کاندیداها از آرای شمارش شده. برای دیدن نمودار سایز بزرگ اینجا کلیک کنید

در نمودار 3 می توانید روند خطی (برازش خطی) را در آمار گزارش شده مشاهده کنید که رفتار خطی آرای نامزدها را با شاخص R2 (همبستگی آماری) بسیار بالا نشان می دهد. روند خطوط مجهز نشان می دهد که مسعود بازییان با 41.4 درصد، سعید جلیلی با 40.9 درصد، محمدباقر قالیباف با 15.2 درصد و مصطفی پورمحمدی با 0.8 درصد در رتبه های اول تا چهارم قرار دارند. اما فاصله نزدیک بین رای پزشک و جلیلی به این معنی است که رتبه اول بین آنها می تواند در طول شمارش آرا تغییر کند (همانطور که دو بار در طول صبح تغییر کرد). درصد آرای باطل تقریباً 3.6 درصد خواهد بود.

بر این اساس می توان تخمین زد که مسعود مازیکیان و سعید جلیلی با کسب حدود 41 درصد آرا با فاصله بسیار نزدیک از یکدیگر به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کنند.

نوسانات مشاهده شده در نظرات پزشکان و جلیلی حول روند خطی و در محدوده تغییرات تصادفی و طبیعی می چرخد.

با انتشار آمار زیر از سوی ستاد انتخابات، این نمودارها نیز به روز می شود.

5454

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *