اخبار اخبار جهان

زورآزمایی روسیه و اوکراین برای دست برتر در مذاکرات صلح/ پاشنه آشیل کی‌یف چیست؟

تبلیغات بنری

رسول السلیمی: موازنه نظامی و اقتصادی جنگ به شدت علیه اوکراین تغییر کرده است و بسیار دشوار است که ببینیم چگونه این توازن ممکن است اکنون به نفع اوکراین تغییر کند. اگرچه هنوز زمان برای پیروزی اوکراین بر روسیه وجود دارد. اما تنها در صورتی که ایالات متحده قاطعانه خود را متعهد به برقراری صلح کند.

در همین حال، به گفته یکی از دستیاران ارشد زلنسکی، اوکراین قاطعانه هرگونه توافق در جنگ با روسیه را رد کرده است. رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین گفت که اگرچه اوکراین “آماده امتیاز دادن به چیزها و ارزش های بسیار مهم … استقلال، آزادی، دموکراسی، تمامیت ارضی، حاکمیت نیست” کی یف در مورد چگونگی دستیابی به این امر مشاوره می خواهد. او از “صلح عادلانه” استقبال می کند.

اظهارات رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین یک روز پس از آن بیان شد که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان پیشنهاد کرد که کی یف باید آتش بس با مسکو امضا کند. اوربان که از نزدیکان ولادیمیر پوتین است و اخیراً ریاست دوره ای شورای اروپا را بر عهده گرفته است، این ایده را در اولین سفر خود به کیف در 2 ژوئیه 2024 مطرح کرد. در عین حال، اوربان در مورد حمایت مالی و نظامی اروپا از اوکراین در مقایسه با اوکراین تردید دارد. رهبران اتحادیه اروپا او در به تعویق انداختن توافق بر سر بسته کمکی 50 میلیارد یورویی (42 میلیارد پوندی) اروپا برای اوکراین برای چند ماه اوایل سال جاری نقش داشت و بسیاری از اروپایی ها معتقدند که او در خدمت منافع روسیه در اروپا بود.

اما علیرغم تردید اوربان، اتحادیه اروپا اخیراً در جریان سفر زلنسکی به بروکسل در 27 ژوئن با یک توافق امنیتی دوجانبه موافقت کرد. در این توافقنامه آمده است: اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به تعهدات امنیتی بلندمدت اوکراین برای مقاومت در برابر تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده و جلوگیری و دفاع از اقدامات تجاوزکارانه آینده کمک خواهند کرد.

عناصر برتری روسیه در جنگ

جمعیت روسیه حداقل چهار برابر اوکراین است و تولید ناخالص داخلی آن حدود 14 برابر بیشتر است. تلاش های غرب برای فلج کردن روسیه از طریق تحریم های اقتصادی شکست خورده است. در سال 2023، اقتصاد روسیه در نتیجه افزایش صادرات انرژی به کشورهای غیر غربی و تلاش گسترده و موفقیت آمیز برای سرمایه گذاری در تولید صنعتی نظامی حدود سه درصد رشد کرد. اوکراین تلاش های مذبوحانه ای برای افزایش تولیدات نظامی خود انجام می دهد، اما پایگاه صنعتی آن بسیار کوچکتر است و از کمبود شدید کارگران ماهر رنج می برد.

بنابراین، پیش‌بینی دولت بایدن درست است که بدون ادامه کمک‌های نظامی در مقیاس بزرگ توسط ایالات متحده به اوکراین، روسیه به سرعت پیروز خواهد شد. با این حال، به همان اندازه روشن است که کمک های ایالات متحده را نمی توان حتی در میان مدت تضمین کرد. تا حدی به دلیل تعهد جدید آمریکا به اسرائیل که در اثر جنگ غزه و تهدید گسترش آن ایجاد شده است، ایالات متحده همچنین در تلاش است تا ذخایر رو به کاهش موشک های دفاع هوایی اوکراین را هم در میدان نبرد و هم در حفاظت از زیرساخت ها و صنعت اوکراین پر کند. اما ایالات متحده و اروپا نتوانسته‌اند به اهداف خود در افزایش تولید گلوله‌های توپخانه‌ای دست یابند که روسیه سه تا پنج برابر بیشتر از اوکراین شلیک می‌کند.

کمبود نیروی انسانی نقطه ضعف اوکراین است

حتی اگر غرب بتواند تولیدات نظامی خود را افزایش دهد، اروپا قادر به تامین سربازان بیشتر برای اوکراین نیست. کمبود نیروی انسانی در اوکراین به یک مشکل فزاینده تبدیل شده است و مقاومت فزاینده مردمی به تشریفات سختگیرانه خدمت اجباری و اختلافات در دولت اوکراین در مورد نحوه اجرای خدمت اجباری دامن زده است.

پس از شکست ضدحمله اوکراین در سال گذشته، دولت بایدن، دولت و ارتش اوکراین بر استراتژی دفاعی، از جمله تلاش‌ها برای تقویت مرز شمالی اوکراین با روسیه و بلاروس تمرکز کرده‌اند. منطقه از زمانی که مسکو نیروهای خود را از شمال در بهار 2022 پس از شکست در حمله اولیه خود خارج کرد، آرام بوده است. با این حال، مزیت نیروی انسانی رو به رشد روسیه به این معنی است که در آینده، ارتش این کشور ممکن است بتواند دوباره به این جبهه حمله کند.

اگرچه در کوتاه مدت موفق بود، اما استراتژی ایستادن نامحدود در حالت تدافعی دو مانع بزرگ برای اوکراین ایجاد می کند. از نظر سیاسی، این نشان می‌دهد که روسیه همچنان به مناطقی که اکنون کنترل می‌کند، چسبیده است. با این حال، واضح است که بیشتر و بیشتر اوکراینی‌ها و غربی‌ها خواستار حل و فصل صلح خواهند شد و این خطر افزایش می‌یابد که اگر اروپا تامین نیروی انسانی را به جبهه اوکراین گسترش دهد، تعادل معادله جنگ علیه اوکراین با اندکی تغییر خواهد کرد. انگیزه برای تسویه حساب

اوکراین امیدوار است در مذاکرات پیروز شود

همچنین در سطح نظامی، یک استراتژی دفاعی دائمی اوکراین را وارد یک جنگ فرسایشی نامحدود می‌کند، جایی که روسیه در درازمدت از مزیت بزرگی برخوردار است. کاملاً درست است که مانند جنگ جهانی اول، پیشرفت‌های اخیر در فناوری نظامی عمدتاً دفاعی است، اما این در شکست تهاجم روسیه در سال 2022 و حمله اوکراین در سال 2023، و پیشرفت بسیار آهسته روسیه منعکس شده است. . در تلاش برای تصرف شهرهای کوچکی مانند اودیوک در دونباس، این امر نشان داده شده است.

امید دیگر برای دولت اوکراین و غربی های طرفدار جنگ، موشک های دوربرد است. اگر بتوان غرب را متقاعد کرد که تعداد بیشتری از آنها را عرضه کند. طرح دیگر اوکراین، همانطور که حملات اخیرش به شهر بلگورود روسیه نشان داد، حمله موشکی به اهدافی در روسیه با هدف فشار بر کرملین است، اما به عنوان یک استراتژی نظامی این نیز موفق نخواهد بود. زیرا روسیه آنقدر کشور پهناور است که این حملات نمی تواند خشم مردم عادی روس را از نظر تلفات غیرنظامی برای ایجاد یک جنبش اجتماعی برای صلح برانگیزد.

اجبار روسیه و اوکراین برای به دست آوردن دست بالا در مذاکرات صلح/پاشنه آشیل در کیف چیست؟

برگ برنده متغیر مزاحم در معادلات جنگ

در مجموع، هم واشنگتن و هم کی‌یف انگیزه قوی برای شروع مذاکرات صلح دارند، اما از نظر اهداف پوتین در زمان حمله به اوکراین و جنگ که امروز با استقلال 80 درصدی اوکراین یک پیروزی بسیار مهم برای اوکراین است.

اما ناظران سیاسی معتقدند که اوکراین تا یافتن راهی روشن برای پیروزی فاصله زیادی دارد. اقتصاد روسیه انعطاف‌پذیر است، مسکو به بسیج نیروهای بزرگ‌تر از کی‌یف ادامه می‌دهد و اتحادش با بلوک شرق به آن پوشش اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک ارزشمندی می‌دهد.

در همین حال، بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر 2024 – که اکنون محتمل به نظر می رسد – با بازگشت سیاست خارجی ترامپ و شعار “اول آمریکا” همراه خواهد بود. پس از آن ایالات متحده احتمالاً تلاش خواهد کرد اوکراین و دیگر شرکای غربی اش را مجبور به پذیرش شرایط روسیه در مورد راه حل دیپلماتیک کند.

311213

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *