اخبار اخبار جهان

شوری: آرزوهای خیلی بزرگ در سیاست خارجی نکنیم/ یک اشتباه کوچک تبعات سنگینی برای زندگی مردم دارد

تبلیغات بنری

مهسا مجذی: از همان روزهای اولیه تعیین نامزدهای ریاست جمهوری، مسئله سیاست خارجی به موضوعی حیاتی در مبارزات انتخاباتی تبدیل شده است. در شرایطی که محاصره مشکلات اقتصادی در کشور ایجاد کرده و شرایط بیرونی بیش از هر زمان دیگری آشفته شده است، موضوع سیاست خارجی اهمیتی دوچندان پیدا کرده است. از میان کاندیداها، مدیسین و جلیلی بیش از بقیه موضوع سیاست خارجی را جدی گرفتند و البته هر دو در دو سوی یک طناب ایستاده اند و می بینند که چگونه از دو مسیر کاملاً متفاوت بر بحران غلبه کنند. حضور جواد ظریف در اواسط هفته به عنوان مشاور سیاست خارجی در میزگرد دیپلماسی در تلویزیون و سخنرانی 10 دقیقه ای وی درباره برنامه جامع اقدام مشترک و سیاست خارجی دولت های یازدهم و دوازدهم منجر به ایجاد دیدگاه هایی درباره اهمیت سیاست خارجی شد. در انتخابات جدی تر از قبل است.

در رابو با محمد شوری کارشناس مسائل بین الملل درباره اهمیت سیاست خارجی در انتخابات ریاست جمهوری گفت وگو کرده ایم:

محمود شوری درباره اهمیت مسائل سیاست خارجی برای نامزدها و تاثیر آن بر رای دهندگان می گوید: بحث در مورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مهمترین موضوعی است که به همه امور زندگی ما در ایران و سیاست داخلی مربوط می شود. اقتصاد و حتی فرهنگ تحت تاثیر قرار گرفته است. مهمترین موضوع در سیاست خارجی بحث تحریم ها و نحوه اجرا، مقابله یا رفع آن است که در حیطه اختیارات سیاست گذاران خارجی است. این در واقع در اقتصاد ایران بسیار تأثیرگذار است. شرایط اقتصادی را الان موضوع تحریم مشخص می کند و البته بحث فرهنگ هم متاثر از شرایط اقتصادی و تحریم است. کشوری که با مشکلات اقتصادی عدیده ای مواجه است در اولین قدم ها فرهنگ خود را از بین می برد. اکنون حتی در حوزه آموزش و پرورش نیز موضوع اصلی نحوه حمایت از جان معلمان شده است.

همه اینها به موضوع برخورد ما با دنیا و نحوه مدیریت موضوع تحریم ها مربوط به موضوع توافق هسته ای و مدیریت مذاکرات هسته ای ایران برمی گردد. اینکه سیاست خارجی مهم ترین موضوع در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری است، موضوع چندان عجیبی نیست و به نظر می رسد نقش تعیین کننده ای در بیرون آمدن نام افراد از برگه رای داشته باشد.

شوری توضیح می دهد که با توجه به وضعیت جهان و تغییر سمت راست افراطی در غرب، برخی معتقدند که سیاست خارجی ایران ممکن است نتواند به لغو تحریم ها منجر شود. دقیقاً به همین دلیل است که رهبری اداره کشور و در نتیجه مدیریت سیاست خارجی را باید به کسی سپرد که پیچیدگی ها و این شرایط سخت را در سطح بین المللی و محلی درک کند و بتواند تهدیدات ناشی از این امر را کاهش دهد. وضعیت. این می تواند به نفع کشور باشد و در عین حال ایران را یک گام به جلو ببرد. ما نباید خیلی آرمان گرایانه به این موضوع فکر کنیم. هیچ کس نمی تواند موضوع تحریم ها را منتفی و حذف کند یا رابطه ما با جهان را به حالت عادی بازگرداند. اساساً شرایط جهانی شرایطی نیست که بتوان در آن سیاست خارجی عادی را دنبال کرد. حداقل از نظر پیشینه سیاست های ایران، نوع نگاه ایران به جهان و اصول خاص سیاست خارجی ما. همه چیز بستگی به این دارد که چه کسی وارد شود و فرماندهی سیاست خارجی را بر عهده بگیرد، و او باید کشتی دیپلماسی را در میان طوفان ها هدایت کند و حداقل اجازه ندهد طوفان ها به کشتی آسیب بیشتری وارد کند. در سیاست خارجی، هرگونه اظهارنظر یا موضع نادرست عواقب جبران ناپذیری بر وضعیت معیشتی مردم ایران خواهد داشت. من فکر می کنم فردی که به ریاست جمهوری می رسد و فردی که می خواهد در این مورد سیاست خارجی را مدیریت کند باید قوی ترین فرد ممکن باشد اولاً از نظر شناخت جهان و ثانیاً شناخت توانایی ها و سیاست های جمهوری اسلامی ایران و کشور. . اهداف دولت در عرصه دیپلماسی. در عین حال، او باید از پیچیدگی های محلی، منطقه ای و جهانی که می تواند ما را از دستیابی به سیاست هایی که به دنبال آن هستیم باز دارد، آگاه باشد. تاثیر سیاست خارجی بر اقتصاد در جهان امروز بسیار زیاد است و کشورها سعی می کنند با سیاست خارجی خود شرایط اقتصادی خود را بهبود بخشند.

ما نباید در مورد سیاست خارجی بلندپروازی داشته باشیم. ما باید باور داشته باشیم که اقدامات کوچک و عملی در سیاست خارجی که می تواند به کاهش آسیب های ناشی از تحریم ها کمک کند باید در اولویت قرار گیرد. کسانی که بزرگ حرف می زنند و رویاهای بزرگ دارند، ممکن است هرگز به جایی نرسند. در سیاست خارجی باید پای خود را روی زمین نگه داشت و با توجه به شرایط موجود عمل کرد.

311312

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *