اخبار اخبار جهان

فرجی‌راد: پیام آمریکا عدم تمایل به مذاکره با ایران نبود/ اروپایی‌ها در یک حالت با ایران راه می‌آیند

تبلیغات بنری

مهسا مزدیحی: سیاست خارجی و بهبود روابط با جهان از جمله موضوعاتی بود که مسعود پزشکیان و تیم همراه وی در جریان تبلیغات انتخاباتی به آن توجه داشتند. برخلاف گروه مربوطه؛ رئیس جمهور منتخب با تاکید بر لزوم لغو تحریم ها توانست علاقه مندان به روابط خارجی ایران و بهبود شرایط داخلی را به سمت کاهش تنش متقاعد کند. برای جذب دولت چهاردهم در سیاست خارجی با موقعیت های متفاوتی مواجه خواهد شد. موضوع تحریم و تنظیم روابط با آژانس بین المللی انرژی اتمی و اروپا و روابط با همسایگانی مانند عربستان سعودی و سایرین مهم ترین موضوعاتی است که وزارت امور خارجه باید به آن رسیدگی کند.

در رابو با عبدالرضا فرجیراد کارشناس مسائل بین الملل و دیپلمات سابق درباره اولویت های سیاست خارجی دولت آینده به گفت وگو نشستیم.

دولت از 14 ماه آینده کار خود را آغاز می کند. مسعود پزشکیان از ابتدای مناظره ها و جلسات انتخاباتی تا حدود زیادی به موضوع تحریم و حل مسائل سیاست خارجی پرداخته است. برخی از اطرافیان او در توافقی مانند برجام مشارکت داشتند. در چنین شرایطی به نظر شما اولویت پزشکی دولت در روابط خارجی پس از اجرا چیست؟

همانطور که ایشان اعلام کردند، در حوزه سیاست خارجی، هدف اصلی آقای پزشکیان رفع تحریم ها است و در درجه اول به دنبال رفع تحریم ها هستند. برای برداشته شدن تحریم ها باید با سرعت بیشتری به مذاکره با آمریکا ادامه دهد و از طرفی با اروپا وارد مذاکره شود. زیرا اروپا با آمریکا هماهنگ است. آمریکا بدون اروپایی ها نمی تواند به توافق برسد. برای اینکه اقتصاد کشور قبل از لغو تحریم ها بهبود پیدا کند، باید این موضوع در اولویت قرار گیرد. ثانیاً برای اینکه اقتصاد کشور قبل از لغو تحریم ها شکل بگیرد، باید با کشورهای همسایه اعتماد ایجاد کرد و با چین و روسیه تعامل و گفت و گوهای دیپلماتیک انجام شود تا بتوانند راه را برای یکسری کالاها باز کنند. از ایران صادر و وارد شود تا در حال حاضر بجای درخواست ارز بتوان کالا را مبادله کرد. اولویت اول رفع تحریم هاست.

جان کربی در روزهای اخیر در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود که آمریکا درباره برنامه جامع اقدام مشترک با ایران مذاکره نمی‌کند و در عین حال ایران اعلام می‌کند که مذاکرات ادامه خواهد داشت. آیا بازگشت ایران به میز مذاکره با آمریکایی ها برای دولت بعدی کار آسانی خواهد بود یا شرایط به راحتی پیش نمی رود؟

جان کربی در مصاحبه ها نسبت به سایر مقامات آمریکایی نگرش تندتری دارد. هر مصاحبه ای که الان انجام می دهند باید داخلی تلقی شود نه خارجی چون انتخابات در راه است. این افراد به این نتیجه رسیده اند که موضوع برجام تا انتخابات آمریکا حل نمی شود. وقتی می گویند درباره برجام صحبت نمی کنیم به این معنا نیست که درباره ایران صحبت نمی کنند یا راه حل دیگری برای رفع تحریم ها پیدا نمی شود. آنها ممکن است اکنون احساس کنند که ایران به سطح غنی‌سازی 60 درصد رسیده است و نقش برجام به پایان رسیده است و ایران به سطح غنی‌سازی 3.67 درصد باز نخواهد گشت. بنابراین، آنها باید راه حل دیگری، چارچوب دیگری برای گفت و گو پیدا کنند یا شاید گفتگوهای جاری را در چارچوبی جدیدتر پیگیری کنند. بنابراین، به نظر من، اگر آنها صحبت می کنند، به این معنی نیست که نمی خواهند صحبت کنند.

ایران همچنین با اروپا درگیری هایی دارد که اخیراً شدیدتر شده است. آیا دولت چهاردهم می تواند به روابط با اروپا بپردازد و سازماندهی کند یا نیاز به بازگرداندن اعتماد از دست رفته در سطح دوجانبه وجود دارد؟

مسائل ایران و اروپا بیشتر به مسائل آژانس و پادمان مربوط می شود. در واقع بدمن و همان دو لوکیشنی که اروپایی ها به دنبال آن هستند. آنها نسبت به افزایش غنی سازی اورانیوم حساسیت نشان دادند و ماه گذشته بیانیه ای علیه تهران صادر کردند. اگر ایران بتواند مشکلات خود را با آژانس حل کند، اروپایی ها در کنار ایران خواهند بود. اروپا خود از مشکلات جدی رنج می برد. این کشور با تورم، حق و مشکل جنگ در اوکراین مشکل دارد و نمی خواهد بحران دیگری در خاورمیانه ایجاد شود. تصور می کنم یافتن راه حلی برای گفتگو با آژانس و توافق با آن به رابطه با اروپا مربوط می شود.

شما موضوع کشورهای همسایه را مطرح کردید. قرارداد ایران و عربستان مدت‌ها پیش تنظیم شد، اما روابط فراتر از بازگشایی سفارت‌های دو کشور نبود. به نظر شما آیا دولت چهاردهم پرونده عربستان را در اولویت های خود قرار می دهد و دولت بعدی برای برقراری روابط موثر تهران و ریاض چه روندی را باید طی کند؟

یک سال از افتتاح سفارت و اعزام سفیران می گذرد. اما انتظاری که در ابتدا داشتیم این بود که روابط و کار اقتصادی بین دو کشور رو به جلو باشد. شکست خوردن من فکر می کنم باید بین ایرانی ها، چینی ها و سعودی ها جلسه ای برگزار شود تا موانع بررسی شود. اما آنچه مهم است این است که سعودی ها با نامه ای که برای تبریک به پادشاه و ولیعهد ارسال کردند، تمایل خود را برای همکاری نشان دادند. آنها دولت قبل را متعلق به جناحی می دانستند که در مسائل منطقه ای بسیار سخت گیر بود. من معتقدم که آقای پزشکیان می تواند برای شرایط فعلی اعتماد بیشتری ایجاد کند و معتقدم این اعتمادسازی در دیدار سران دو کشور اتفاق خواهد افتاد. اگر بتوانیم با اروپا کار کنیم و سعودی ها ببینند که روابط ایران با کشورهای منطقه در حال توسعه است، طبیعتاً سعودی ها نمی ایستند و وارد عمل می شوند.

311312

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *