اخبار اخبار فرهنگی

میرجلال‌الدین کزازی و اسماعیل کهرم به تماشای یک مستند نشستند/ «امید یک تالاب» تلاشی برای علاقه‌مندی بیشتر به محیط زیست

تبلیغات بنری

به گزارش خبرگزاری رابو به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای مستند ایران، میرجلال الدین کزازی پس از نمایش مستند «دریاچه امل» ساخته علی تکروستا گفت: چند وقت پیش در سخنانی که در جایی ایراد کردم، بخشی از آن را گفتم. سخنرانی چندین بار متوالی؛ ما همه جنایتکار هستیم. از رهبر تا مرئوس، از بزرگ تا عاقل، از زیبا تا زشت، از عاقل تا نادان، زن و مرد، نه تنها در ایران، بلکه در دنیای همه کسانی که در این کره خاکی زندگی می کنند. زمین را صدا کن، ما جنایتکار هستیم. چون ما راه این مار را نمی دانیم. ما فاسدترین مردم هستیم و هرکس به مادرش احترام نگذارد انسان نیست.

وی افزود: چند روز پیش روز محیط زیست بود من واعظ نیستم و خود را مبلغ نمی دانم. حداقل من یک سخنران حرفه ای نیستم. گاهی آهنگی در درونم می جوشد، آنچه که فرصت دارم به تو تقدیم کنم، ترانه ای از این دست است. این آهنگ آهنگ برای زمین نام دارد. مفتخرم که این شعر، مثنوی کوتاهی را تقدیم استاد کهرام، محیط بان فوق العاده ایرانی می کنم.

در ادامه این نشست القزازی شعر خود را به اسماعیل کهرام دوستدار محیط زیست و محیط زیست تقدیم کرد.

اسماعیل کهرام در بخشی از این گفت و گو گفت: در زندگی یک پیرمرد 78 ساله لحظاتی پیش می آید که شاد می شود، به خودش افتخار می کند. امروز یکی از آن لحظات بود و من هرگز اینقدر به خودم افتخار نکرده بودم. وقتی آقای کیزازی محبت کرد و این شعر را در مورد کارهای کوچک بنده خواند و اینجا خواند، حالا من روی ابرها پرواز می کنم.

کهرام خاطرنشان کرد: از تماشای این فیلم لذت بردم این دریاچه را چیز دیگری نامیدند و سپس نامش را به سلحیه تغییر دادند. ما استاد تغییر نام هستیم، سیزدهم ماه کامل را به روز طبیعت تبدیل می کنیم. وقتی من بچه بودم نام سیزدهمین ماه کامل را روز طبیعت می نامیدند اما اکنون به روز طبیعت تغییر یافته است. دریاچه قربوزآباد که به ترکی هندوانه ترجمه می شود، پس چه اشکالی دارد؟

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اهمیت تالاب ها برای محیط زیست گفت: نمی دانید که تالاب ها می توانند از زمین لرزه جلوگیری کنند و امواج زلزله از عمق 10 کیلومتری شروع و بالا می روند و وقتی به تالاب ها می رسند آرام می شوند. پایین و نه دیگر با این شدت که لایه های خاک را نامنظم و فرو می ریزد.

فیض افزود: با دیدن پرندگان در دریاچه قربوزآباد تعجب کردم. بسیار عجیب است که حدود یک چهارم پرندگان ایران در این تالاب ها یافت می شوند. از پرندگان شکاری گرفته تا پرندگان مهاجری که مسافت زیادی را طی می کنند تا به اینجا برسند. چه چیزی در این تالاب ها وجود دارد که فلامینگوها می خواهند به اینجا برسند؟ من اینجا یک ماهی‌ماهی دیده‌ام که قطعاً به این پرنده‌های اطراف غذا می‌دهد. تنوع گونه ها در این تالاب ها واقعا خارق العاده است و جایی برای مراقبت از این تالاب ها وجود دارد.

میرگلالدین کزازی و اسماعیل کهرام این مستند را تماشا کردند/

وی با اشاره به اهمیت زیست محیطی تالاب ها گفت: طراوت و رطوبتی که تالاب ها به فضای ما و هوایی که تنفس می کنیم بی نظیر است. تالاب ها محل گسترش و گسترش پرندگان است و بسیاری از این پرندگان برای شکار مناسب هستند اما فکر نمی کنم تالاب قربوزآباد این استعدادها را داشته باشد. تالاب ها سطح آب های زیرزمینی را پر می کنند و در لایه های زمینی که کشاورز حفر می کند و از آن آب برای رشد محصولات خود یا آبیاری دام های خود استفاده می کند، آب تشکیل می دهد. ویژگی های تالاب ها واقعا بی شمار است و هر جا که تالاب باشد با انواع گیاهان و جانوران به ویژه حشرات مواجه می شویم. ما بحران آب داریم و باید از غنایم مراقبت کنیم و برای نسل های آینده حفظ کنیم. اگر یک تالاب خشک شود، این یک فاجعه بزرگ است، همانطور که در میناب بندرعباس اتفاق افتاد. با از بین رفتن تالاب ها، فروچاله هایی به وجود می آید که در اصفهان شاهد آن هستیم. پیچیده ترین حوزه در محیط زیست بحث آب و آب است و این موضوع نگاه تخصصی می طلبد.

رامین محمدی درباره تاریخچه دریاچه صالحیه گفت: در انجمن شاهنامه برنامه فرهنگی داشتیم و علاقه زیادی به حیوانات داشتم. وظیفه برخورد با محیط زیست به من سپرده شد. سپس به پرنده نگری رفتم و به آن معتاد شدم و از باشگاه پرنده نگری ایران خبری مبنی بر ایجاد تالاب در استان البرز به ما رسید. ما خیلی وقت است که در کرج زندگی می کنیم و برایمان عجیب بود که اینجا تالاب ایجاد شده است. به دریاچه رفتیم و در آنجا با امید یکی فلاح آشنا شدم و آنقدر برایم جذاب بود که خواستم هر چه زودتر او را به همه معرفی کنم.

وی افزود: با امید صحبت کردم و از او خواستم که مکان را بیشتر به ما نشان دهد، سپس عکاسان و باشگاه پرنده نگری به جمع ما پیوستند. همه از دیدن دریاچه تعجب کردند و ما هر روز بیشتر متوجه مشکلات دریاچه می شدیم.

برای برخورد با این تالاب ها وقتی به سمیناری دعوت شدیم با کمک علمی آقای هاشمی پروپوزالی نوشتیم که بعد از آن فرآیندها برایمان تعریف شد که در عین حال ما را خیلی اذیت کرد کرونا آغاز شد.

وی افزود: برنامه کمک های مالی کوچک بخشی از کمک های بشردوستانه برای محیط زیست است که متشکل از افراد خوب در سراسر جهان برای حفظ و احیای اکوسیستم های محلی است. ما سختی های زیادی را متحمل شدیم زمانی که می خواستند تالاب ها را از بین ببرند و بزرگراه از میان تالاب ها می گذشت و با اینکه شاهد پدیده فلامینگوها در وسط استان البرز بودیم، هیچکس به این موضوع توجه نکرد. در نهایت نتیجه تلاش‌ها این بود که تالاب‌ها اکنون به اطلاع عموم رسیده‌اند، سازمان محیط زیست وجود دریاچه را پذیرفت، استانداری، استانداری و رئیس‌جمهور نامه‌های ما را امضا کردند و رئیس‌جمهور دستور داد با این موضوع برخورد شود. در نهایت نه بردیم و نه باختیم اینجا وطن ماست و باید بگویم ما خیلی عقب نیستیم و متاسفانه همه جا هست. معلوم می شود که ما انسان ها عمداً در جهت تخریب محیط زیست گام برمی داریم. کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و به نظر من کارهایی که برای این تالاب انجام شده بسیار خوب بوده است و باید بگویم که در آخرین سرشماری ما 220 پرنده در اینجا بودند که تعداد بسیار خوبی است و ما بودیم. واقعا تعجب آور است که فقط بیش از 500 پرنده در ایران وجود دارد.

کهرام درباره نقش پرنده نگری در توسعه فرهنگ زیست محیطی گفت: من سال ها در انگلیس تحصیل کرده ام و حرکت های خودجوش برای حفظ محیط زیست و تالاب ها در انگلیس به جایی رسیده است که مردم خودشان می توانند مطالعات پرندگان زیادی را انجام دهند. اگر بتوانیم از چنین روش هایی برای آموزش پرنده شناسی استفاده کنیم، خیلی زود می توانیم از مردم کمک بگیریم.

وی افزود: 40 یا 50 سال پیش در ایران فردی که بتواند در پرنده شناسی کار ساده انجام دهد نداشتیم و متأسفانه این کارها محدود به کسانی بود که در دوره حضور داشتند، اما همین حرکت کند اکنون به این امر منجر شده است که ما در شهرها و استان ها مردم داریم می نویسند و می گویند که ما توانایی انجام سرشماری را داریم. این اولین قدم هاست اما امیدواریم به زودی از گروه های داوطلب ایرانی استفاده کنیم.

کهرام خاطرنشان کرد: سازمان های مردم نهاد ما از نظر آگاهی به مرحله بسیار پیشرفته ای رسیده اند و می توانند در پروژه های مختلف در حال حاضر برای ما عصا باشند و با گذشت زمان با تجربه بیشتر اثرگذار باشند. .

در ادامه این نشست آل محمدی درباره گسترش علاقه به پرندگان و محیط زیست گفت: باید از خود و خانه خود شروع کنیم. در مرحله اول به اعضای خانواده ام علاقه مند شدم و سپس به اطرافیانم روی آوردم. مطمئناً بهترین راه این است که این علایق را به هم وصل کنیم، یک گروه تشکیل دهیم و بعد این گروه های محلی به عنوان NGO فعالیت کنند و بتوانند یک سری کمک ها را دریافت کنند و بعضاً مسائل زیست محیطی را دنبال کنند.

22057

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *