اخبار اخبار جهان

هدهد حزب الله آبروی اسرائیل را برد/ چشم اسرائیل در مرزهای شمالی کور شده

تبلیغات بنری

برای اولین بار از زمان آغاز درگیری بین حزب الله و اسرائیل، حزب الله لبنان روز سه شنبه ویدئویی ده دقیقه ای منتشر کرد که توسط یک (یا شاید چند پهپاد) ضبط شده بود و مکان های استراتژیک غیرنظامی و نظامی در بندر مهم اسرائیلی حیفا را نشان می داد. این نشان داد که آنها به عنوان “هدف” در اسرائیل شناسایی شده بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عصر ایران. “لوران امروز”این پهپاد که حزب الله آن را «الحده» نامیده است، بدون رهگیری توسط پدافند هوایی اسرائیل وارد بندر حیفا در 27 کیلومتری مرزهای لبنان و اسرائیل شد. حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی روز چهارشنبه خود تأیید کرد که این گروه «پهپادهای سر سوار» در اختیار دارد.

ویدئویی 10 دقیقه‌ای منتشر شده توسط حزب‌الله بندر حیفا را نشان می‌دهد و پهپاد را در حال پرواز بر فراز یک سایت صنعتی که توسط سامانه‌های دفاع پیشرفته دولتی رافائل در اسرائیل و منطقه کریوت اداره می‌شود، نشان می‌دهد که 260000 نفر در آن زندگی می‌کنند.

این ویدئو اهمیت استراتژیک منطقه بندر حیفا از جمله پایگاه اصلی نیروی دریایی ارتش اسرائیل در شمال و تاسیسات بندر تجاری مهم را توصیف می کند. حدود یک ساعت قبل از انتشار این ویدئو، حزب‌الله اعلام کرد که «صحنه‌های مهم» را منتشر می‌کند و از مردم می‌خواهد «آن‌ها را ببینند و تجزیه و تحلیل کنند» و زمان آن‌ها را با سفر عاموس هوخشتاین، سفیر آمریکا و تهدیدات اسرائیل به جنگ علیه لبنان هماهنگ می‌کند.

نبردهای روزانه بین حزب الله و اسرائیل در امتداد مرز لبنان و اسرائیل از 8 اکتبر و پس از آغاز جنگ غزه در جریان است. هوخشتاین روز سه‌شنبه از بیروت بازدید کرد و به عنوان بخشی از سفر منطقه‌ای خود برای کاهش تنش با هدف جلوگیری از “جنگ بزرگتر” بین حزب‌الله و اسرائیل، با مقامات لبنانی دیدار کرد.

چرا اسرائیل نتوانست پهپاد حزب الله را رهگیری و سرنگون کند؟

اینکه این پهپاد به حیفا رسید، مدتی از شهر عکس گرفت و سپس به لبنان بازگشت، شاید بدون اینکه توسط پدافند هوایی اسرائیل رهگیری شود، سوالات بسیاری را ایجاد می کند.

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت» به نقل از نیروی هوایی اسرائیل نوشت: سامانه‌های پدافند هوایی اسرائیل این پهپاد را شناسایی کردند، اما پس از اینکه متوجه شدند این پهپاد فاقد قابلیت‌های تهاجمی است و بیم آن می‌رفت که رهگیری ناموفق آن جان ساکنان منطقه را به خطر بیندازد. آنها تصمیم گرفتند که… این کار را نکنند.” این واکنش آنها بود.

الیجا مگنیر، کارشناس نظامی و روزنامه نگار سابق جنگ، به اورینت تودی گفت که به شدت به ادعاهای یدیعوت آحارونوت شک دارد. وی گفت: این پهپاد مدتی بود که بر فراز دریا بود و می توانستند بدون به خطر انداختن جان ساکنان آن را ساقط کنند.

وی گفت: امکان ندارد هیچ ارتشی در دنیا یک پهپاد ناشناس متعلق به کشور دیگری یا یک نهاد غیردولتی را در حریم هوایی خود ببیند و آن را ساقط نکند.

وی افزود: پاسخ بسیار ساده است، اسرائیل پهپاد را ندید… سامانه اسرائیل کامل نیست، سامانه پدافند هوایی گنبد آهنین و سامانه نظامی فلاخان داود هر دو در مجموعه نظامی رافال و زیرساخت های نظامی حضور داشتند. در حیفا.” سامانه داوود فلاخان برای رهگیری هواپیماها، پهپادها و موشک ها طراحی شده است.

شبکه تلویزیونی ام تی وی لبنان گزارش داد، وزارت دفاع اسرائیل برای یافتن راه حلی برای جلوگیری از نفوذ پهپادهای حزب الله، چک سفیدی برای صنایع دفاعی این کشور صادر کرد و افزود که ارزیابی های امنیتی نشان می دهد که احتمالاً در آینده به یک راه حل فناورانه دست می یابد. سه ماه که در آن رهگیری خواهند شد.

به گفته ام تی وی، علیرغم همه تلاش ها، اسرائیل “اعتراف می کند که نمی تواند هواپیماهای بدون سرنشین را به طور کامل رهگیری کند.”

چه نوع پهپادی قادر به انجام چنین ماموریتی است؟

سرلشکر چارلز ابی نادر، تحلیلگر امنیتی و نظامی، به شبکه تلویزیونی المیادین لبنان که حامی حزب الله است، گفت: حزب الله احتمالاً از یک پهپاد هدهد 3 ساخت ایران استفاده کرده است که یک پهپاد الکتریکی است که هیچ امضای حرارتی یا صوتی ندارد.

وی افزود: پهپاد هود 3 می تواند انواع دوربین ها را حمل کند و حداکثر سرعت آن به 70 کیلومتر در ساعت می رسد و می تواند بیش از یک ساعت پرواز کند. ابی نادر گفت که این پهپاد، همانطور که مشخص شد، “هواپیما بسیار پیشرفته ای” است و “به قلب توانایی های نظامی اسرائیل وارد شده است.”

حمله حزب الله آبروی اسرائیل را از بین برد/ چشم اسرائیل را در مرز شمالی کور کرد

مگنیر به «لوران تودی» گفت که پهپاد «حدا» بسیار شناخته شده است و ایران آن را در زرادخانه خود دارد. او جزئیاتی در مورد نسل پهپادهای قابل استفاده ارائه نکرد. او همچنین گفت که از این ویدئو مشخص است که عکس‌های مختلفی گرفته شده و به هم چسبیده شده است، به این معنی که فقط یک پهپاد نبوده است که تمام فیلم‌ها را ضبط کرده است.

در همین حال، روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت گزارش داد که حزب‌الله «در مجموع 3 پهپاد به فضا پرتاب کرد که یکی از آن‌ها رهگیری شد، دیگری از رادارها ناپدید شد و گمان می‌رود در دریا سقوط کرده باشد و سومی مأموریت شناسایی خود را با موفقیت انجام داد». این پهپاد «یک دستگاه کوچک و غیرمسلح مجهز به دوربین گوپرو» بود.

پیام حزب الله

مگنیر افزود: حزب الله از طریق این ویدئو به اسرائیل پیام داد که اگر اسرائیل اصرار به جنگ با لبنان داشته باشد، اهداف ذکر شده در این ویدئو همان هایی هستند که این حزب به آنها حمله خواهد کرد.

به گفته وی، گنجاندن امکانات غیرنظامی در این ویدئو ممکن است اسرائیلی ها را به تجدید نظر در ایده جنگ گسترده با حزب الله ترغیب کند. مگنیر گفت: «حزب‌الله با نمایش این ویدئو می‌گوید که به اسرائیل توصیه نمی‌کند که جنگ را آغاز کند، اما اگر چنین کرد، باید برای بدترین حالت آماده شود.»

حاتم الفلاحی کارشناس نظامی گفت: شبکه خبری الجزیره وی گفت: حزب‌الله در این ویدئو می‌گوید که اگر اسرائیل برای عقب راندن نیروهای مقاومت اسلامی به آن سوی رودخانه لیتانی به لبنان حمله کند، این جنگ احتمالی «از نظر اهداف، ابزار، روش‌ها و قابلیت‌ها با رویارویی‌های قبلی متفاوت خواهد بود».

وی افزود: این ویدئو اهداف مهمی را نشان می‌دهد که همگی در برد موشک‌ها و پهپادهای حزب‌الله خواهند بود و با وجود سامانه‌های راداری که موفق به شناسایی این پهپادها نشده‌اند، احتمال دستیابی به این اهداف بسیار بالاست.

سرتیپ ناجی ملائب، کارشناس نظامی و راهبردی همزمان به شبکه خبری العربی گفت: آنچه حزب الله امروز انجام داد نوعی جنگ روانی علیه اسرائیل، سربازان آن و ساکنان شمال اسرائیل است.

310310

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *