اخبار اخبار جهان

واشنگتن پست: 3 برابر شدن ظرفیت غنی سازی ایران در سایت فردو

تبلیغات بنری

به گزارش وب سایت رابو، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز چهارشنبه (دیروز) مدعی شد که به اسناد محرمانه دست یافته است و مدعی شد که ادامه توسعه در سایت غنی سازی فردو ایران ممکن است به تهران اجازه تولید اورانیوم مورد نیاز را بدهد. هر ماه چندین بمب هسته ای تولید کند.

به گزارش عصر ایران، بر اساس این گزارش، سازمان انرژی اتمی ایران از برنامه خود برای نصب 1400 سانتریفیوژ جدید (IR6) در تاسیسات زیرزمینی فردو که تحت حفاظت شدید قرار دارد، به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد. توسعه ای که می تواند تولید اورانیوم غنی شده را تا 3 برابر ظرفیت فعلی فقط در این سایت زیرزمینی مدفون در زیرکو افزایش دهد.

بر اساس این گزارش که به اسناد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیپلمات‌های اروپایی استناد می‌کند، قرار است تجهیزات جدید ظرف چهار هفته نصب شود و طرح‌های توسعه مشابهی در سایت اصلی غنی‌سازی ایران در نزدیکی شهر نطنز در مرکز ایران اجرا شود. .

ایران پیش از این تهدید کرده بود که به هر تصمیمی که تحت فشار سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای مشروع و صلح‌آمیزش باشد، پاسخ قاطع خواهد داد.

به گزارش واشنگتن پست: در حالی که تهران توانایی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای نظارت بر تحولات هسته ای در این کشور محدود کرده است، طبق یادداشت محرمانه ای که با کشورهای عضو آژانس به اشتراک گذاشته شده است، هفته گذشته بازرسان شاهد نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 بودند. . .

یکی از کارشناسان به روزنامه گفت که تجهیزات جدید فورد ظرف یک ماه پس از بهره برداری می تواند 320 پوند اورانیوم با درجه سلاح تولید کند. با استفاده از برآوردهای محافظه کارانه، این برای ساخت 5 بمب هسته ای در هر ماه کافی است. ظرف دو ماه، ذخایر می تواند به نزدیک به 500 پوند برسد.

دیوید آلبرایت، کارشناس تسلیحات هسته‌ای و رئیس موسسه علوم و امنیت بین‌الملل مستقر در واشنگتن، گفت: «ایران به سرعت به این توانایی در تأسیسات عمیقاً مدفون خود دست خواهد یافت، قابلیتی که قبلاً نداشته است».

پس از آنکه رویترز پیش‌نویس اولیه برنامه‌های ایران را در 13 ژوئن منتشر کرد، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه، ایران را به «گسترش برنامه هسته‌ای خود به روش‌هایی که هدف صلح‌آمیز قانونی ندارد» متهم کرد و متعهد شد که واشنگتن «بر این اساس به تهران پاسخ خواهد داد».

با این حال، یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه به واشنگتن پست گفت که دولت بایدن معتقد نیست که رهبری ایران «تصمیمی برای از سرگیری برنامه تسلیحاتی که ما معتقدیم ایران در پایان سال 2003 متوقف یا متوقف کرده است، اتخاذ کرده است».

به گفته این مقام، ما به شدت نگران فعالیت های هسته ای ایران هستیم و به نظارت دقیق بر آنها ادامه خواهیم داد.

تهران به افزایش غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و در عین حال تاکید می کند که برنامه هسته ای خود کاملاً صلح آمیز است. خبرگزاری فرانسه در 27 می با استناد به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد که ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی شده ایران از فوریه سال جاری 20.6 کیلوگرم (45.5 پوند) افزایش یافته است.

این سند محرمانه که توسط آسوشیتدپرس نیز مشاهده شد، فاش کرد که تهران 142.1 کیلوگرم اورانیوم 60 درصد غنی شده را ذخیره کرده است. این سطح از غنی سازی تنها یک گام فنی با غنی سازی 90 درصد فاصله دارد، درجه ای که درجه تسلیحاتی در نظر گرفته می شود.

طبق تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با غنی‌سازی 90 درصد، هر بمب اتمی می‌تواند با حدود 42 کیلوگرم (92.5 پوند) اورانیوم 60 درصد غنی‌شده ساخته شود.

همچنین اخیراً نشانه هایی از ایران نمایان شده است که این کشور ممکن است در استراتژی هسته ای خود تجدید نظر کند. در نهم اردیبهشت ماه سال جاری، کمال خرازی، مشاور امور بین الملل رهبر ایران، هشدار داد که اگر اسرائیل موجودیت ایران را تهدید کند، تهران می تواند در استراتژی هسته ای خود تجدید نظر کند.

ماه گذشته نیز یکی از نمایندگان مجلس ایران از احتمال در اختیار داشتن بمب اتمی خبر داد و گفت: به نظر من ما به سلاح هسته ای دست یافته ایم اما اعلام نمی کنیم.

310310

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *