اخبار اخبار سیاسی

واعظی: جلیلی با افتخار موافق تحریم و فیلترینگ است /قالیباف تا دیروز مخالف جلیلی بود اما امروز حمایتش می‌کند!

تبلیغات بنری

فیریشتا سامی: مشارکت 40 درصدی در انتخاباتی که انتظارات حاکی از مشارکت بیش از 50 درصدی است، از یک سو شکست قالیباف و ادامه حمایت از جلیلی از سوی دیگر و شانس پیروزی پزشکان در مرحله دوم و غیره. احزاب، موضوعات مورد بحث در گفتگو با «محمود واعظی، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه» و رئیس سابق دفتر ریاست جمهوری.

وی ساعاتی پس از اعلام نتایج در گفت‌وگو با خبرگزاری رابو، تایید کرد: یک سوم آرای قالیباف به سبد جلیلی می‌رسد و بقیه یا به پزشکان و یا به رای‌های سفید رای می‌دهند.

واعظی رأی به نفع جلیلی را «رأی تکلیف» می‌داند و می‌گوید دولت، مساجد، بسیج و دیگران تلاش زیادی کرده‌اند تا این آرا به نفع جلیلی عمل کند.

این چهره سیاسی همچنین به تفاوت دیدگاه جلیلی و پزشکان در موضوعات مهمی چون تحریم، برنامه جامع اقدام مشترک، کارگروه اقدام مالی و موارد دیگر اشاره کرد و گفت: پزشکان با همه محدودیت ها و محدودیت ها رای دادند. اول آمد.”

در ادامه گفتگوی خبرگزاری رابو با محمود واعظی رئیس دفتر دولت دوازدهم آمده است:

****

* آقای واعظ! قبل از انتخابات بسیاری از چهره‌های سیاسی می‌گفتند که نرخ مشارکت به 50 درصد می‌رسد، اما در واقع این اتفاق رخ نداده است.

نظرسنجی های انجام شده قبل از انتخابات متفاوت بود، یعنی دامنه گمانه زنی ها در مورد میزان مشارکت از 42.5 درصد تا 58 درصد بود و اتفاقی که افتاد کاملاً غیرمنتظره بود، یعنی این احساس وجود داشت که طبق نظرسنجی ها، مردم اینطور خواهند شد. خوش شانس تر باشید، اما به نظر می رسد با توجه به شرایط سه سال گذشته و فشارهای وارده بر مردم، علیرغم تبلیغات شدیدی که انجام شد، بیش از 60 درصد افرادی که می توانستند رای دهند، این کار را کردند. رای ندادن علامت سوال بزرگی است، چرا شرایط به این شکل شده است؟

این موضوع بسیار مهمی است و نظام، گروه های سیاسی، احزاب و دلسوزان انقلاب و نظام باید در این زمینه تلاش کنند، زیرا این موضوع خودش یک نشانه است. البته قبلاً اعلام شده بود که رئیس جمهور قبلاً انتخاب شده و نیازی به رأی گیری نیست.

پزشکان با تمام محدودیت ها رای دادند و مقام اول را کسب کردند

علاوه بر این در رسانه های خارجی اعلام کردند که زیاد بود، در مجموع همه موارد ذکر شده دست به دست هم دادند و آنچه اتفاق افتاد برخلاف انتظار بود. البته هفته آینده انتخابات تکرار می شود و فرصت خوبی است که بیشتر با مردم صحبت کنیم و حداقل به مردم بفهمانیم که آرای آنها شمرده شده و صدایشان شنیده می شود. حقیقت این است که پزشکان در این دوره با همه محدودیت هایی مانند 4 برابر یک و در مقایسه با سایرینی که از تجهیزات و امکانات دولتی استفاده می کردند و پزشکان هیچ کدام از این موارد را نداشتند، 10 میلیون و 400 رای به دست آوردند که این رقم را به خود اختصاص دادند. عدد خوبی است و نشان می دهد که هرکس شک داشت و فکر می کرد رای او نبوده است اگر تاثیری داشته باشد این بهترین شانس او ​​برای ورود به میدان است.

مردم باید سخت کار کنند و کار را تمام کنند

*با توجه به تعداد آرای نزدیک به پزشکان و جلیلی، احتمال پیروزی پزشکان در دور دوم را چقدر می دانید؟

این به مردم بستگی دارد، اما اکنون برای آنها راحت تر است. قبل از این افراد می خواستند از بین 6 نفر یک نفر را انتخاب کنند که قرار شد 2 نفر به کمک بیایند و پوشش باشند و در نهایت باید از بین 4 نفر یک نفر را انتخاب کنند.

اما اکنون به این ترتیب یکی از دو نفری که در مورد مشکلات داخلی و بین‌المللی، FATF و تحریم‌ها دیدگاه‌های متضاد دارند انتخاب می‌شود، بنابراین انتخاب برای مردم راحت‌تر است و اکنون که وضعیت پزشکان سر جای خود است، مردم می‌توانند کار را به پایان برسانند. تلاش های آنها

یک سوم آرای قالیباف به سبد جلیلی می رود و بقیه یا به پزشکان رای می دهند یا به سرخپوشان.

قالیباف در اظهاراتش از هوادارانش می‌خواهد که از جلیلی حمایت کنند؟

حدود 20، 30 درصد نفوذ دارد، البته اگر قالیباف اظهار نظر نمی کرد همین اتفاق می افتاد، اما وقتی مردم می خواهند به فلانی رای بدهند، کارها و حرف های قبلی او را بررسی می کنند و حساب هم می کنند. صمیمیت او و سپس تصمیم گیری. اگر کسی به کسی رای داد، لزوماً به این معناست که باید به حرف های او گوش دهد و این مختص ایران نیست، اما در کشورهای دیگر نیز روال به همین صورت است، به استثنای احزابی که طرفداران قرص های پروبا دارند که این نیز وجود دارد. داستان من اما در کشور ما روند اینطور نیست، مثلاً وقتی قالیباف می‌گوید به فلانی رأی دهید، همه این 3 میلیون و 400 نفر می‌روند و به آن شخص رأی می‌دهند، نه، می‌تواند نظر دیگری باشد. یک سوم آنها به آن شخص رای می دادند و این کار را می کردند و همان طور که نظرسنجی ها نشان می داد ممکن است بخشی از آن آرا به پزشکان بیاید و بخشی دیگر ممکن است بلاتکلیف باشد، بلاتکلیف باشد، رای سفید باشد یا نیاید.

بنابراین در ایران شرایط به گونه ای نیست که وقتی فردی کناره گیری می کند، مردم هر چه می گوید گوش کنند، زیرا این افراد حزب را درک نمی کنند.

جلیلی با افتخار از تحدید و انحلال این جبهه انقلابی که بین خود در حال مبارزه هستند حمایت می کند

*البته باید قالی بافی را یک شکست بدانیم نه کناره گیری و…

بله، قالیباف که تا دیروز مخالف اکثر سیاست های جلیلی بود، آنچه در مورد سیاست خارجی می گفتند دو ایده جدا از هم است، اما یکی طرفدار تحریم است و دیگری به دنبال رفع تحریم است. در مورد فیلترینگ نیز جلیلی با افتخار پذیرفت که اینترنت محدود و فیلتر شود و قالیباف مخالفت کرد.

در موضوعات دیگر نیز اختلاف نظر داشتند. به طور کلی می گویند جبهه انقلابی این است و ما اصول آن را هم نمی دانیم پس اگر جبهه انقلابی بود نباید اینقدر اختلاف نظر داشت.

بین جلیلی و قالیباف تفاوت های اساسی وجود دارد

*اگر اختلافات ریشه ای نبود یا قالیباف استعفا می داد یا جلیلی استعفا می داد.

بله مردم از اینجا بفهمند که حتی بزرگترها هم نشستند و هیچ کدام قبول نکردند یعنی به هم اعتقادی ندارند. بنابراین طرفداران آنها یا این سیاست را پذیرفتند یا آن سیاست. یک شبه تغییر نمی کند.

دولت، بسیج، مساجد و دیگران جلیلی را تبلیغ می کردند

*اختلاف آرای قالیباف و جلیلی یکی از موضوعاتی بود که به این انتخابات مربوط می شود؟

طبق اخبار استان های دیگر، موضوع این بود که عده ای خاص، البته نمی خواهم نام نهاد خاصی را بیاورم، اما دولت، بسیج، مساجد و اقامه نماز همگی در حال تبلیغ جلیلی بودند. .

رای جلیلی همان رای اجباری است که دولت ها به دنبال آن بوده اند

* بنابراین این میزان رای جلیلی دور از انتظار نبود؟

نه همه دولت ها… 2-3 هفته است که معاون رئیس جمهور کار و زندگی خود را رها کرده و رئیس ستاد می شود. بقیه هم همینطور بودند، پس خیلی هم عجیب نیست. اینها صداهایی هستند که به اصوات واجب معروف شده اند و در افکار ثابت و متحرک هستند.

*پس اکثر آرای جلیلی با تکاکوری یکی است؟

بله، این همان چیزی است که همه به دنبال آن بودند. حتی زمانی که جلیلی ملاقات می کرد، همان افراد از این طرف و آن طرف برایش می آوردند و کارهایش را انجام می دادند.

27211

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *