اخبار اخبار عمومی

وضعیت دما و بارش تهران تا پایان تابستان

تبلیغات بنری

به گزارش رابو، مازیار غلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: بر اساس آخرین خروجی های مدل های پیش بینی فصلی، حتی در بهترین و خوش بینانه ترین شرایط، اگر بارندگی در استان تهران نرمال باشد، نمی تواند جبران کند. کاهش بارندگی در مقایسه با بلندمدت، همچنان توصیه می‌شود منابع آب و مصرف آن در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی مدیریت شود و مصرف آب به‌طور کلی با تاکید بیشتر منطقی شود.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود درباره وضعیت آب و هوای تهران در بهار سال جاری گفت: تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه های هواشناسی استان برای بهار سال 1403 نشان می دهد که در این فصل 86.7 میلی متر باران باریده است. در محدوده وسیعی از استان تهران، به نظر می‌رسد میزان بارندگی نزدیک به میانگین بلندمدت (عادی) و تنها 2.8 درصد کمتر از میانگین بلندمدت بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران تصریح کرد: میانگین بلندمدت بارندگی استان تهران در این فصل 89.2 میلی متر و میانگین بارندگی خرداد ماه در استان تهران 34.6 میلی متر است که نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری داشته است طولانی (10.6 میلی متر متر). میانگین بارندگی استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر 1402) تا پایان خرداد 1403، 197 میلی متر بوده که نسبت به سال قبل 25 درصد افزایش، اما نسبت به بلندمدت 24 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: میزان بارندگی در استان تهران 70 درصد بارندگی سال آبی جاری را تامین کرده است. استان تهران سومین استان کشور است که بیشترین کاهش بارندگی را نسبت به بلندمدت تجربه می کند، بنابراین افزایش بارندگی نسبت به سال قبل نمی تواند مشکل کاهش بارندگی های انباشته را جبران کند و همچنان توصیه می شود صرفه جویی و مدیریت شود. و منابع آب را مصرف کند.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان تهران، از نظر پراکندگی مکانی، تمامی شهرهای استان طی خردادماه شاهد افزایش بارندگی نسبت به بلندمدت بوده اند.

وی با اشاره به وضعیت دمایی شهر تهران در بهار سال جاری، گفت: مقادیر دمای ثبت شده هوا (شامل میانگین دما، حداقل دما و حداکثر دما) در بهار سال 1403 در ایستگاه های هواشناسی کشور مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گرفت. تهران. این استان نسبت به دوره آماری بلندمدت 0.6 درجه سانتیگراد افزایش در میانگین حداقل و میانگین دما و 0.5 درجه سانتیگراد افزایش در میانگین دمای هوا نشان می دهد 0.5 درجه سانتیگراد نسبت به دوره آماری بلند مدت.

غلامی در پایان گفت: میانگین دمای هوای استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر 1402) تا پایان خرداد 1403 هجری شمسی نسبت به بلندمدت 1.6 درجه سانتیگراد و نسبت به بلندمدت 0.9 درجه سانتیگراد افزایش یافت. بلند مدت سال قبل. از نظر توزیع دما در سطح استانداری، همه شهرها شاهد افزایش دما بودند.

233233

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *