اخبار اخبار جهان

پیامدهای آتش زدن سفارت عربستان، چرا حجاج ایرانی رأی نخواهند داد؟

تبلیغات بنری

رسول السلیمی: بعثه مقام معظم رهبری در بیانیه ای کوتاه که اخیراً منتشر شد اعلام کرد: علیرغم آزار و اذیت مقامات ایرانی برای رای دادن به حجاج در شهرهای مکه و مدینه، دولت میزبان (عربی) با برگزاری انتخابات موافقت نکرد. در همین حال، سخنگوی ستاد انتخابات پیشتر گفته بود که حدود 47 هزار ایرانی در روز انتخابات در مکه و مدینه حضور خواهند داشت. 22 جولای 1403 و پروازهای برگشت از مکه تا 24 ژوئیه ادامه خواهد داشت. ناظران سیاسی می گویند تا روز جمعه 17 تیرماه جمعیتی معادل شهری در مکه و مدینه به کشور باز خواهند گشت.

در همین حال الکنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در این رایزنی ها تلاش شده تا زائران ایرانی بتوانند در صندوق های رای شرکت کنند. مدیرکل حوزه خلیج فارس و رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور امروز میزبان سفیر عربستان در وزارت امور خارجه بود. رایزنی های اخیر نیز با سفیر عربستان انجام شده است. سفیر کشورمان در پادشاهی عربستان نیز تلاش های لازم را با مقامات این کشور انجام داد. امیدواریم بتوانیم در ساعات باقی مانده زمینه حضور بقیه زائران ایرانی در عربستان را فراهم کنیم.

کارشناسان روابط بین الملل یکی از دلایل این عدم همکاری را مسائل باقیمانده ایران و عربستان می دانند. عربستان سعودی در سال 2016 پس از حمله به سفارت این کشور در تهران در جریان اختلاف بر سر اعدام شیخ نمر در ریاض، روابط خود را با ایران قطع کرد. این روابط با درگیری هایی از جمله حملات موشکی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی و نفتکش های عربستان در خلیج فارس در خلیج فارس همراه شد.

اما یک سال پس از کاهش مجدد روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران، روابط بین دو رقیب منطقه ای همچنان پرتنش است. در 10 مارس، دو کشور با بازگشایی سفارت‌ها و سفرا موافقت کردند و به بحران دیپلماتیک هفت ساله پایان دادند. با این حال، پیشرفت کند بوده است و روابط بین دو کشور به حداقل رسیده است. بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه های داخلی، عربستان سعودی از روز یکشنبه ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۲ در محل اصلی سفارت در تهران به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد، اما عربستان سعودی هنوز پاسخ رسمی به این موضوع نداده است.

مشخص نیست که آیا شروع موقت فعالیت های دیپلماتیک در هتل اسپیناس پالاس خواهد بود، جایی که قبلا گفته شده بود عربستان به طور موقت سفارت خود را تا پایان مرمت ساختمان سفارت به آنجا منتقل می کند یا اینکه کار تعمیر و مرمت. برای هتل تکمیل شده است تأسیس سفارت و کنسولگری عربستان به پایان رسیده است و همچنان یکی از موانع موجود در دو طرف ادعاهای مربوط به میادین نفتی و گازی آرش یا دوره در شمال خلیج فارس است. و عربستان سعودی و متحدانش از به رسمیت شناختن ادعاهای ایران امتناع می ورزند.

اما به نظر می رسد علیرغم دعوت سران دو کشور در دوران رئیس جمهور فقید ایران، همچنان سردی در روابط دو کشور وجود دارد تا جایی که عربستان نیز متاثر از عدم دستیابی به راه حل است. از اختلافات آنها در مسائل جزئی، او حاضر بود از زائرانی که ایرانی نبودند رای بگیرد.

دریادار شمخانی در روزهای پایانی دولت دوازدهم آرام‌سازی روابط دو کشور و نمایندگی رهبری سعودی‌ها را آغاز کرد و سرانجام با وساطت چین کار به پایان رسید. دولت سیزدهم کاهش تنش در روابط با همسایگان خود را یکی از مهمترین دستاوردهای خود می داند، اما به نظر می رسد شکاف جدی بین آنچه گفته می شود و آنچه عربستان سعودی عملا انجام می دهد وجود دارد. آیا موضوع رای دادن زائران ایرانی حل می شود؟

311311

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *