اخبار اخبار تکنولوژی

گرما می‌تواند تاثیر مخربی بر مغز ما بگذارد!

تبلیغات بنری

به گزارش خبرگزاری الخبرآنلاین، بر اساس گزارش زومیت، در جولای 2016، بوستون در معرض موج گرما قرار گرفت و میانگین دمای روز در روز به 33 درجه سانتی گراد رسید. این وضعیت پنج روز متوالی ادامه داشت. برخی از دانشجویان دانشگاه های محلی که در تابستان در شهر اقامت داشتند به اندازه کافی خوش شانس بودند که در خوابگاه هایی با تهویه مطبوع مرکزی زندگی کنند، اما برخی از دانشجویان در خوابگاه های قدیمی بدون تهویه مطبوع گیر کردند.

خوزه گیلرمو سدنو لوران، استادیار دانشگاه راتگرز که در آن زمان در حال انجام تحقیقات در هاروارد بود، تصمیم گرفت از این آزمایش طبیعی استفاده کند تا ببیند گرما چگونه بر عملکرد شناختی جوانان تأثیر می گذارد. از چهل و چهار دانش آموز خواسته شد پنج روز قبل از گرما و هر روز در طول موج گرما و دو روز بعد از آن در آزمون های ریاضی و خودکنترلی شرکت کنند.

به نظر می رسد حتی دانش آموزان جوان و سالم نیز تحت تأثیر گرما قرار دارند. در طول گرم ترین روزها، دانشجویان در خوابگاه های بدون تهویه مطبوع که میانگین دمای شبانه 26 درجه سانتی گراد را تجربه کردند، در آزمون های شبانه بدتر از دانشجویان خوابگاه های دارای تهویه مطبوع با میانگین دمای شبانه 21.6 درجه سانتی گراد بودند.

موج گرما بار دیگر بسیاری از نقاط جهان را فراگرفته است. درجه حرارت بالا می تواند تأثیر ناخوشایندی بر بدن داشته باشد و خطر حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ را افزایش دهد، به ویژه در میان سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن. اما گرما بر مغز نیز تأثیر می گذارد، شناخت را مختل می کند و ما را عصبی، تکانشی و پرخاشگر می کند.

چگونه گرما درک ما را از بین می برد

مطالعات متعددی که در محیط‌های آزمایشگاهی انجام شده‌اند نتایجی شبیه به دکتر سدنو به دست آورده‌اند که در آن، همراه با افزایش دمای اتاق، نمرات شرکت‌کنندگان در تست‌های شناختی کاهش می‌یابد.

قرار گرفتن در معرض گرما بر یادگیری دانش آموزان در طول سال تحصیلی تأثیر می گذارد

آر نگاه کرد جیسونگ پارک، کارشناس اقتصاد محیط زیست و کار در دانشگاه پنسیلوانیا، نمرات استاندارد آزمون دبیرستان را بررسی کرد و دریافت که برای هر دمای بالاتر از 22.2 درجه سانتیگراد، نمرات 0.2٪ کاهش می یابد. این میزان کاهش نمره ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما برای دانش‌آموزانی که در طول موج گرمای 32 درجه سانتی‌گراد در اتاقی بدون تهویه مطبوع در آزمون شرکت می‌کنند، می‌تواند قابل توجه باشد.

در مطالعه دیگری، دکتر پارک دریافت که هر چه روزهای گرمتر از حد متوسط ​​در طول سال تحصیلی وجود داشته باشد، دانش آموزان در یک آزمون استاندارد عملکرد بدتری داشتند. اعتقاد بر این است که این به این دلیل است که افزایش قرار گرفتن در معرض گرما بر یادگیری دانش آموزان در طول سال تحصیلی تأثیر می گذارد. این تأثیر برای دانش‌آموزان کم‌درآمد و اقلیت‌های نژادی آشکارتر بود، شاید به این دلیل که دسترسی کمتری به تهویه مطبوع در مدرسه و خانه داشتند.

چرا گرما ما را پرخاشگر می کند؟

محققان ابتدا با بررسی داده های جرم و جنایت رابطه بین گرما و پرخاشگری را کشف کردند و دریافتند که قتل، تجاوز و خشونت خانگی بیشتر در روزهای گرم رخ می دهد. این ارتباط در مورد اقدامات غیرخشونت آمیز نیز صدق می کند: زمانی که درجه حرارت بالا بود، مردم بیشتر درگیر سخنان نفرت پراکنی آنلاین و بوق زدن در ترافیک مداوم بودند.

مطالعات آزمایشگاهی نیز رابطه بین پرخاشگری و گرمی را تایید می کند. در آزمایشی در سال 2019، افرادی که یک بازی ویدیویی خاص را در یک اتاق گرم انجام می‌دادند نسبت به دیگران نسبت به افرادی که در اتاق سرد بازی می‌کردند تهاجمی‌تر بودند.

پرخاشگری واکنشی معمولاً در هوای گرم تشدید می شود

پرخاشگری واکنشی معمولاً در هوای گرم تشدید می شود. به احتمال زیاد، این به این دلیل است که مردم در روزهای گرم رفتار دیگران را خصمانه‌تر تفسیر می‌کنند و به آن واکنش نشان می‌دهند. کیمبرلی میدن باوئر، استادیار روانشناسی در دانشگاه ایالتی واشنگتن، معتقد است که افزایش پرخاشگری واکنشی در هوای گرم ممکن است به تأثیر گرما بر شناخت و به ویژه کاهش خودکنترلی مرتبط باشد.

آنچه در مغز اتفاق می افتد

محققان نمی دانند چرا گرما بر شناخت و احساسات ما تأثیر می گذارد، اما نظریه هایی در مورد آن ارائه کرده اند. اولین مورد این است که از منابع مغز برای خنک کردن مغز استفاده می شود و انرژی کمتری برای عملکردهای دیگر باقی می ماند. دکتر Maidenbauer می‌گوید اگر تمام خون و گلوکز به بخش‌هایی از مغز برود که در تنظیم حرارت نقش دارند، ممکن است انرژی کافی برای برخی عملکردهای شناختی بالاتر وجود نداشته باشد.

همچنین ممکن است از گرما و احساس ناخوشایندی که احساس می کنید، آشفته و ناراحت شوید و این واکنش در واقع یکی از پاسخ های متقابل مغز است. شان موریسون، استاد جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه علوم و بهداشت اورگان، توضیح می‌دهد که اگر نتوانید آرام شوید، ذهنتان باعث می‌شود که برای تمرکز بر آنچه برای زنده ماندن نیاز دارید، احساس ناراحتی بیشتری کنید.

تاثیر گرما بر خواب نیز می تواند در کاهش عملکرد شناختی نقش داشته باشد. در مطالعه بوستون، هر چه هوا گرمتر باشد، خواب دانش آموزان آشفته تر بوده و عملکرد ضعیف آنها در آزمون ها کاهش می یابد.

بهترین راه برای جبران اثرات گرما بر روی مغز، خنک کردن آن در سریع ترین زمان ممکن است. اگر به سیستم تهویه مطبوع دسترسی ندارید، می توانید از فن استفاده کنید و مطمئن شوید که هیدراته می شوید. در واقع، آنچه برای ذهن، خلق و خو و ادراک شما مهم است، گرمای بدن شماست، نه گرمای بیرون.

227227

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *