اخبار اخبار تکنولوژی

یکبار برای همیشه؛ موثرترین ماسک کدام است؟

تبلیغات بنری

به گزارش خبرگزاری رابو، تیمی به سرپرستی محققان دانشگاه مریلند آمریکا از 44 داوطلب مبتلا به کووید 19 خواستند در یک دستگاه سفارشی به نام بنشینند. Gesundheit Machine II تنفس، که می تواند تعداد ذرات ویروس را در نفس بازدم اندازه گیری کند.

چهار نوع مختلف ماسک در این روش آزمایش شدند و از شرکت کنندگان خواسته شد که صدای خود را هنگام استفاده از ماسک تغییر دهند. به عنوان مثال، یک آزمایش شامل خواندن آهنگ “تولدت مبارک” بود. هر داوطلب یک جلسه تنفس 30 دقیقه ای با ماسک و یک جلسه 30 دقیقه ای دیگر بدون ماسک را به عنوان نمونه کنترل تکمیل کرد.

در میان چهار نوع ماسک آزمایش شده، ماسک Duckbill N95 در صدر قرار گرفت. از انتشار 99 درصد ذرات بزرگ و 98 درصد ذرات کوچک در هوا جلوگیری کرد. به طور کلی، 98٪ از بار ویروسی توسط N95 مسدود شده است.

دونالد ملتون، دانشمند بهداشت محیطی و پزشک دانشگاه مریلند، می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که هر ماسکی بسیار بهتر از بدون ماسک است و N95 بسیار بهتر از گزینه‌های دیگر است».

یک بار برای همیشه؛  موثرترین ماسک چیست؟

محققان همچنین یک ماسک پارچه ای (مسدود کننده 87 درصد بار ویروسی)، یک ماسک جراحی (74 درصد) و یک ماسک KN95 (71 درصد) را آزمایش کردند. بدیهی است که استفاده از هر ماسکی بسیار بهتر از عدم استفاده از ماسک است، اما تفاوت های زیادی بین ماسک ها نیز وجود دارد.

ماسک N95 در مجموع امتیاز بالایی دریافت کرد. به گفته محققان، استحکام فیلتر موجود در ماسک، مهر و موم محکم ایجاد شده در اطراف لبه های پوست و فضای اضافی برای حرکت تنفسی در داخل ماسک، همگی از عوامل موثر هستند.

منبع: Sciencealert

227227

تبلیغات بنری

khabaronline به نقل از رابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *